Rossiya qo‘shinlari Xarkiv viloyatidagi Lozovaya shahriga amalga oshirgan so‘nggi hujum Ukrainada jiddiy fojiali oqibatlarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda shahar ma’muriyati rahbari Sergey Zelenskiy 5 avgust kuni ertalab bergan bayonotida ma’lum qildi. Hujum natijasida shahardagi muhim infratuzilma obyektlari, ko‘p qavatli turar joy binolari hamda shaxsiy uylar katta zarar ko‘rdi.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, zarba oqibatida bir nechta fuqaro tan jarohati oldi, ulardan ikki nafari yosh bola hisoblanadi. Lozovaya bundan oldin hech qachon bunday kuchli va keng ko‘lamli hujumga duch kelmagan.
Bu urush boshlanganidan beri shahar ko‘rgan eng og‘ir zarba bo‘ldi, deya ta’kidladi shahar rahbari. Hozirda qutqaruvchilar, shifokorlar va shoshilinch tibbiy yordam jamoalari halokat oqibatlarini bartaraf etish uchun uzluksiz ishlamoqda.
Zararlangan hududlarda tiklash ishlari davom etmoqda, suv ta’minoti qayta yo‘lga qo‘yilmoqda. Ayrim tumanlar, xususan Avilovka va Katerinivka hududlari hozircha elektr ta’minotisiz qolmoqda.
Rasmiy manbalarda hujumda foydalanilgan aniq qurollar turi ko‘rsatilmagan. Ammo Ukraina havo kuchlari hujum arafasida Rossiya tomonidan uchirilayotgan dronlar harakati aniqlangani haqida oldindan ogohlantirgan edi.
Shuningdek, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy hujumdan bir kun oldin, 4 avgust kuni Xarkiv viloyatiga tashrif buyurgan. Ba’zi tahlilchilar ushbu hujumni provokatsion harakat sifatida baholamoqda.
Ukraina havo kuchlarining ma’lumotlariga ko‘ra, 5 avgustga o‘tar kechasi Rossiya Federatsiyasi Ukraina hududiga 46 ta “Shahed” turkumiga mansub hujumkor uchuvchisiz apparat, turli modeldagi dronlar va “Iskander-M” ballistik raketalar yordamida zarba berdi. Bu harakatlar nafaqat Lozova, balki boshqa shaharlar aholisi uchun ham katta xavf tug‘dirdi va ularning tinchligini buzdi.
Fuqarolar o‘z jonlarini asrash maqsadida panoh izlashga majbur bo‘lib qolmoqda. Lozovada yuz bergan ushbu voqea urushning insonlar hayotiga qanchalik salbiy ta’sir ko‘rsatishini yana bir bor eslatib turibdi.

Российское нападение нанесло большой ущерб Лозовой
Российские войска нанесли последний удар по городу Лозовая в Харьковской области, что привело к серьезным трагическим последствиям в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил глава городской администрации Сергей Зеленский в своем заявлении утром 5 августа. В результате удара важные объекты инфраструктуры, многоквартирные жилые дома и частные дома в городе понесли значительный ущерб.
По словам Зеленского, в результате удара несколько граждан получили ранения, среди них двое являются детьми. Лозовая никогда ранее не сталкивалась с таким мощным и масштабным нападением.
Это был самый тяжелый удар, который город испытал с начала войны, отметил городской руководитель. В настоящее время спасатели, врачи и бригады скорой помощи непрерывно работают над устранением последствий катастрофы.
В пострадавших районах продолжаются работы по восстановлению, водоснабжение восстанавливается. Некоторые районы, в частности Авиловка и Катариновка, по-прежнему остаются без электроснабжения.
В официальных источниках не указаны конкретные виды оружия, использованные в нападении. Однако ВВС Украины заранее предупреждали о движении дронов, запускаемых Россией перед атакой.
Кроме того, президент Украины Владимир Зеленский посетил Харьковскую область за день до нападения, 4 августа. Некоторые аналитики оценивают это нападение как провокационное действие.
По данным ВВС Украины, в ночь с 5 августа Россия нанесла удар по территории Украины с использованием 46 беспилотников типа "Шахед", дронов различных моделей и баллистических ракет "Искандер-М". Эти действия представляют собой большую угрозу не только для Лозовой, но и для жителей других городов, нарушая их спокойствие.
Граждане вынуждены искать укрытие, чтобы спасти свои жизни. Это событие в Лозовой еще раз напоминает о том, насколько негативно война влияет на жизнь людей.