Kaliforniyada yong‘in 30 ming gektarni yondi
AQShning Kaliforniya shtatida kuchli o‘rmon yong‘inlari yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
ABC agentligining xabariga ko‘ra, yong‘inni o‘chirish uchun 1000 nafardan ortiq qutqaruvchilar safarbar etilgan. Yong‘in asosan Santa-Barbara va San-Luis-Obispo okruglarida joylashgan Los-Padres milliy bog‘i hududini qamrab olgan.
Hozirgacha yong‘in 30 ming gektardan ortiq maydonni yondirib yuborgan. Mahalliy hukumat vakillari ma’lum qilishicha, yong‘in oqibatida 3 kishi halok bo‘lgan, jabrlangan hududlardan aholi evakuatsiya qilinmoqda.
Hozirda 460 ta turar-joy va boshqa ob’ektlar xavf ostida qolmoqda. Yong‘in 1-avgust kuni boshlangan va hozirgacha to‘liq nazoratga olinmagan.
Haroratning yuqoriligi va kuchli shamol yong‘inning tez tarqalishiga sabab bo‘lmoqda. Mutasaddilar aholiga xavfsizlik choralariga qat’iy rioya qilishni tavsiya qilmoqda.
Yong‘in hududida ehtiyot choralarini ko‘rish va rasmiy ko‘rsatmalarga amal qilish muhimdir. Hodisa joyida favqulodda xizmatlar faoliyat olib bormoqda va vaziyatni nazoratga olish uchun barcha imkoniyatlar ishga solinmoqda.

В Калифорнии пожар сжег 30 тысяч гектаров
По информации агентства ABC, для тушения пожара mobilizirovano более 1000 спасателей. Пожар охватил в основном территорию национального парка Лос-Падрес, расположенного в округах Санта-Барбара и Сан-Луис-Обиспо.
На данный момент пожар сжег более 30 тысяч гектаров. Представители местных властей сообщили, что в результате пожара погибли 3 человека, население из пострадавших районов эвакуируется.
В настоящее время под угрозой находятся 460 жилых и других объектов. Пожар начался 1 августа и до сих пор не полностью контролируется.
Высокая температура и сильный ветер способствуют быстрому распространению пожара. Власти настоятельно рекомендуют населению строго соблюдать меры безопасности.
Важно принимать меры предосторожности в зоне пожара и следовать официальным указаниям. На месте происшествия работают экстренные службы, и задействованы все возможности для контроля ситуации.