Rossiya 2-3 oy ichida Ukrainada burilish yuz berishiga ishonmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Dunyo siyosatida yana bir bor keskin va murakkab jarayonlar sodir bo‘lmoqda. Rossiya prezidenti Vladimir Putinning so‘nggi bayonotlari G‘arbdagi siyosatchilar va ekspertlar orasida turlicha munozaralarga sabab bo‘lmoqda.
Reuters axborot agentligining xabariga ko‘ra, Rossiya rahbari Donald Tramp tomonidan qo‘yilgan talab va tahdidlarni jiddiy qabul qilmayapti. Maxfiy manbalarga asoslanib berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Putin Rossiya harbiy harakatlari orqali muvaffaqiyatga erishishga umid qilmoqda.
Uning fikricha, Ukraina fronti yaqin 2-3 oy ichida keskin yemirilib, to‘liq qulab tushishi mumkin. Shu sababli Kreml hozirgi paytda Donetsk, Lugansk, Xerson va Zaporojya viloyatlarini to‘liq nazoratga olish uchun faol harakat qilmoqda.
Rossiya Bosh shtabi ham Putinga shunga o‘xshash ssenariy taqdim etgani va unga tayyorgarlik ko‘rishni tavsiya qilgani ma’lum bo‘ldi. Bu esa Rossiyaning mintaqadagi harakatlarini yangi bosqichga olib chiqishi mumkinligini bildiradi.
Shu bilan birga, Kreml muzokaralar o‘tkazish ehtimolini butunlay rad etmayapti. Ammo Moskva rahbariyati AQSh prezidenti Donald Trampni jiddiy siyosiy raqib deb hisoblamaydi.
Manbalarning ma’lumot berishicha, Putin Trampning so‘zlariga ishonmaydi, chunki u avval ham fikrini bir necha bor o‘zgartirgan va ayrim vaziyatlarda hech qanday harakat qilmagan. Ko‘pchilik tahlilchilar bu vaziyatni katta siyosiy o‘yin sifatida baholamoqda.
Ularning fikricha, Rossiya kelgusi haftalarda harbiy muvaffaqiyatlar orqali o‘z pozitsiyasini mustahkamlashni va muzokaralarda yuqori mavqega erishishni maqsad qilgan. Mazkur jarayonlar nafaqat mintaqaviy, balki global siyosatga ham ta’sir qilishi mumkin.
Tramp va Putin o‘rtasidagi so‘zlar urushi amaliy harakatlarga aylanadimi yoki yo‘qmi, hozircha aniq emas. Ammo bir narsa ravshan: har ikki tomon ham o‘z manfaatlarini himoya qilishda qat’iyatli harakat qilmoqda.

Россия ожидает поворот в Украине в течение 2-3 месяцев
В мировой политике снова происходят резкие и сложные процессы. Последние заявления президента России Владимира Путина вызывают различные споры среди западных политиков и экспертов.
Согласно информации агентства Reuters, российский лидер не воспринимает всерьез требования и угрозы, выдвинутые Дональдом Трампом. По данным, основанным на секретных источниках, Путин надеется добиться успеха через военные действия России.
По его мнению, фронт в Украине может резко разрушиться и полностью рухнуть в ближайшие 2-3 месяца. Поэтому Кремль в настоящее время активно работает над полным контролем над Донецкой, Луганской, Херсонской и Запорожской областями.
Также стало известно, что Генеральный штаб России представил Путину аналогичный сценарий и рекомендовал подготовиться к нему. Это может означать, что действия России в регионе могут перейти на новый этап.
В то же время Кремль не полностью отвергает возможность проведения переговоров. Однако руководство Москвы не считает президента США Дональда Трампа серьезным политическим соперником.
По информации источников, Путин не доверяет словам Трампа, так как тот уже несколько раз менял свое мнение и в некоторых ситуациях не предпринимал никаких действий. Многие аналитики оценивают эту ситуацию как большую политическую игру.
По их мнению, Россия нацелена на укрепление своих позиций через военные успехи в ближайшие недели и достижение высокого статуса на переговорах. Эти процессы могут повлиять не только на региональную, но и на глобальную политику.
Неясно, перейдет ли словесная война между Трампом и Путиным в практические действия или нет. Однако одно ясно: обе стороны действуют решительно в защите своих интересов.