Amerika Qo‘shma Shtatlariga kirishni rejalashtirayotgan ayrim davlatlar fuqarolari uchun viza olish tartibida yangi moliyaviy talab joriy etiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH Davlat departamenti ayrim mamlakatlardan kelayotgan sayyohlardan 5 mingdan 15 ming dollargacha bo‘lgan garov puli undirishni rejalashtirmoqda. Bu choralar mamlakatda viza muddatini buzib qoladigan fuqarolarni aniqlash va ularning qonuniy tartibda qaytishini ta’minlash maqsadida ishlab chiqilgan.
Yangi tartib 2025 yil 20 avgustdan kuchga kirib, taxminan bir yil davomida amal qiladi. Unda Amerikadagi konsulliklar muayyan davlatlardan kelayotgan nomzodlardan moliyaviy kafolat so‘rashi mumkin.
Agar nomzod viza shartlarini buzish xavfi yuqori deb baholansa yoki uning kelib chiqayotgan davlati to‘liq tekshiruvdan o‘tmasa, garov puli talab qilinadi. Garov summasi 5, 10 yoki 15 ming dollar miqdorida bo‘lishi mumkin, ammo ko‘pincha kamida 10 ming dollar so‘ralishi kutilmoqda.
Agar sayyoh belgilangan muddatda vataniga qaytsa, ushbu pul to‘liq qaytariladi. Bunday garov tizimi ilgari ham sinov tariqasida qo‘llanilgan.
2020 yil noyabrida Tramp ma’muriyati davrida shunga o‘xshash choralar ko‘rilgan, lekin pandemiya sababli to‘liq tatbiq etilmagan edi. Shuningdek, AQSH Kongressi iyul oyida qabul qilgan qarorga muvofiq, barcha noimmigratsion viza so‘rovchilaridan 250 dollar miqdorida maxsus yig‘im undiriladi.
Bu yig‘im 2024 yil 1 oktyabrdan boshlab joriy etiladi va viza talablariga to‘liq rioya qilganlarga keyinchalik qaytarilishi mumkin. Xulosa qilib aytganda, Amerika vizasini olishni rejalashtirayotgan shaxslar yangi moliyaviy talablarga tayyor bo‘lishlari kerak.
Bu talablar nafaqat moddiy, balki mas’uliyat jihatidan ham muhimdir. Sayohat yoki ish bilan AQSHga borishni istovchilar viza qoidalarini diqqat bilan o‘rganib chiqishi maqsadga muvofiqdir.

На визу США вводится новое требование финансового залога
Для граждан некоторых стран, планирующих поездку в Соединенные Штаты Америки, вводится новое финансовое требование для получения визы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации агентства Reuters, Государственный департамент США планирует взимать залог в размере от 5 до 15 тысяч долларов с туристов из некоторых стран. Эти меры разработаны для выявления граждан, которые могут нарушить срок действия визы, и обеспечения их законного возвращения в страну.
Новое правило вступит в силу 20 августа 2025 года и будет действовать примерно в течение года. В рамках этого правила консульства в Америке могут требовать финансовые гарантии от кандидатов из определенных стран.
Если кандидат будет оценен как имеющий высокий риск нарушения условий визы или если его страна происхождения не прошла полную проверку, будет требоваться залог. Сумма залога может составлять 5, 10 или 15 тысяч долларов, однако чаще всего ожидается, что будет запрашиваться не менее 10 тысяч долларов.
Если турист вернется на родину в установленный срок, эта сумма будет полностью возвращена. Подобная система залога ранее также использовалась в качестве эксперимента.
В ноябре 2020 года при администрации Трампа были предприняты аналогичные меры, но из-за пандемии они не были полностью реализованы. Кроме того, в соответствии с решением, принятом Конгрессом США в июле, с всех заявителей на неиммиграционные визы будет взиматься специальный сбор в размере 250 долларов.
Этот сбор будет введен с 1 октября 2024 года и может быть возвращен тем, кто полностью соблюдает требования визы. В заключение, лица, планирующие получение визы в Америку, должны быть готовы к новым финансовым требованиям.
Эти требования важны не только с материальной, но и с точки зрения ответственности. Тем, кто хочет поехать в США по делам или для отдыха, целесообразно внимательно изучить визовые правила.