AQSH va Rossiya Moskvada tinchlik muzokaralarini boshladi
Moskvada Amerika Qo‘shma Shtatlari va Rossiya o‘rtasida muhim siyosiy muzokaralar boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH prezidenti maxsus vakili Stiven Uitkoff Rossiya rahbariyati bilan muloqot uchun Moskvaga tashrif buyurdi. U Vnukovo aeroportiga qo‘nib, Ukrainadagi urush bo‘yicha muzokaralarda ishtirok etayotgan Rossiyaning to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi rahbari Kirill Dmitriyev tomonidan kutib olindi.
Tashrifdan avval AQSH prezidenti Donald Tramp Rossiyaga Ukrainadagi harbiy harakatlarni to‘xtatish uchun 10 kunlik muddat berganini ma’lum qilgan edi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, Moskva Uitkoffni uchrashuvga taklif qilgan va bu muzokaralar siyosiy jihatdan katta ahamiyatga ega.
Agar Rossiya tinchlik bo‘yicha kelishuvga rozi bo‘lmasa, AQSH yangi sanksiyalar joriy qilishi mumkinligini bildirgan. Shuningdek, Tramp Rossiyaning sanksiyalarni aylanib o‘tish bo‘yicha katta tajribaga ega ekanini tan olgan.
U urushni to‘xtatish uchun harakat qilish zarurligini ta’kidlab, jahonning turli mintaqalarida urushlarni to‘xtatish borasida erishilgan natijalarni eslatdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Stiven Uitkoff ushbu yil fevral, mart va aprel oylarida ham Moskvada bir necha bor muzokaralar o‘tkazgan.
Hozirgi muzokaralar dunyo siyosatida katta e’tibor bilan kuzatilmoqda. Yaqin kunlarda tinchlik jarayoni qanday rivojlanishi keng jamoatchilik tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.

США и Россия начали мирные переговоры в Москве
В Москве начались важные политические переговоры между Соединенными Штатами Америки и Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специальный представитель президента США Стивен Уиткофф прибыл в Москву для переговоров с российским руководством. Он приземлился в аэропорту Внуково, где его встретил глава Российского фонда прямих инвестиций Кирилл Дмитриев, участвующий в переговорах по войне в Украине.
Перед визитом президент США Дональд Трамп сообщил, что дал России 10 дней на прекращение военных действий в Украине. По словам Трампа, Москва пригласила Уиткоффа на встречу, и эти переговоры имеют большое политическое значение.
Если Россия не согласится на мирное соглашение, США могут ввести новые санкции. Трамп также признал, что Россия имеет большой опыт обхода санкций.
Он подчеркнул необходимость действий для прекращения войны и напомнил о достигнутых результатах в остановке конфликтов в различных регионах мира. По данным, Стивен Уиткофф также проводил переговоры в Москве несколько раз в феврале, марте и апреле этого года.
Текущие переговоры внимательно отслеживаются в мировой политике. В ближайшие дни общественность будет внимательно следить за тем, как будет развиваться процесс мира.