Bu voqea nafaqat uning oilasini, balki butun Xitoy ommaviy axborot vositalarini hayratda qoldirdi. Szyan Chennan joriy yilning 11 iyulida mamlakatdagi eng muhim imtihon — gaokao (o‘qishga kirish milliy testi) ni topshirganidan keyin yurak muammolari va isitma sabab shifoxonaga yotqizildi.
Unda fulminant miokardit — yurak mushagining tezkor yallig‘lanishi tashxisi qo‘yildi. Bu kasallik hayot uchun xavfli hisoblanadi.
Qizni boshqa shifoxonaga ko‘chirishganida u koma holatiga tushib qoldi. Qizning opasi aytishicha, oilalari uzoq vaqtdan beri moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Otasi 2023 yilda avtohalokatdan keyin faqat tayoq yordamida yuradi. Onasi esa kundalik tirikchilik uchun ko‘cha chetida taom sotadi.
Oilada yana bir o‘g‘il bola bor, u hozirda o‘rta maktabda o‘qimoqda. Szyanning davolanishi uchun sarflangan mablag‘ 200 ming yuan, ya’ni taxminan 2,2 milliard so‘mdan oshib ketdi.
Qiz sakkiz kun komada yotgan paytda otasi universitetga qabul qilinganligi haqidagi maktubni oldi. U bu quvonchli xabarni shifoxonaga olib kirib, qiziga umid va qo‘rquv aralash ovozda dedi: “Biz hammamiz juda xursandmiz, sen universitetga kirding!” Shu zahoti qizning ko‘z qovoqlari qimirlaganini ko‘rdi.
Ertasi kuni Szyan Chennan komadan chiqdi. Shifokorlar uni ota-onasi bilan videoqo‘ng‘iroq orqali bog‘lashdi.
Qiz barmoqlari bilan “ok” ishorasini berdi, bu esa hayotga qaytish, umid va orzularning belgisi sifatida qabul qilindi. Ota jurnalistlarga bergan intervyusida shunday dedi: “Moliyaviy ahvolimiz og‘ir bo‘lsa-da, men uni albatta universitetga jo‘nataman.
Bu uning hayotiy orzusi.” Bu voqea ko‘pchilikka saboq bo‘lib, umid va irodaning kuchini yana bir bor isbotladi.

Китайская девушка была принята в университет и вышла из комы
18-летняя девушка по имени Сян Ченнан, проживающая в провинции Хэнань, вышла из сложного медицинского состояния — комы, услышав новость о том, что ее приняли в университет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие удивило не только ее семью, но и все китайские средства массовой информации. Сян Ченнан 11 июля текущего года сдала самый важный экзамен в стране — гаокао (национальный тест для поступления в вуз), после чего была госпитализирована из-за проблем с сердцем и температуры.
Ей поставили диагноз фульминантный миокардит — острое воспаление сердечной мышцы. Это заболевание считается опасным для жизни.
Когда девушку перевели в другую больницу, она впала в кому. По словам ее сестры, их семья долгое время сталкивается с финансовыми трудностями.
Отец после автокатастрофы в 2023 году передвигается только с помощью палки. Мать продает еду на улице для обеспечения повседневной жизни.
В семье есть еще один мальчик, который сейчас учится в средней школе. Расходы на лечение Сян превысили 200 тысяч юаней, что составляет примерно 2,2 миллиарда сумов.
Когда девушка провела восемь дней в коме, ее отец получил письмо о том, что она поступила в университет. Он принес эту радостную новость в больницу и, с надеждой и страхом в голосе, сказал дочери: “Мы все очень рады, ты поступила в университет!” В этот момент он увидел, как ее веки дрогнули.
На следующий день Сян Ченнан вышла из комы. Врачи связали ее с родителями через видеозвонок.
Девушка показала жест “ок” пальцами, что было воспринято как знак возвращения к жизни, надежды и мечты. Отец в интервью журналистам сказал: “Хотя наше финансовое положение тяжелое, я обязательно отправлю ее в университет.
Это ее жизненная мечта.” Это событие стало уроком для многих и еще раз доказало силу надежды и воли.