Fransiyada 75 yillik eng katta o‘rmon yong‘ini davom etmoqda
Fransiyada so‘nggi 75 yil ichida kuzatilgan eng yirik o‘rmon yong‘ini hanuz to‘liq o‘chirilmagan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yong‘in seshanba kuni Parijdan kattaroq hududni qamrab olgan holda Ribaute qishlog‘i yaqinida boshlandi. Hodisa natijasida bir ayol halok bo‘ldi, 13 kishi, jumladan 11 nafar o‘t o‘chiruvchi jarohatlandi, ularning ikki nafari og‘ir ahvolda.
Yong‘inni bartaraf etish uchun 2 mingdan ortiq o‘t o‘chiruvchi, 500 ta texnika va armiya xodimlari safarbar qilindi. Suv sepuvchi samolyot va vertolyotlar yordamida 17 ming gektardan ortiq hududdagi alangalar nazorat ostiga olindi, ammo to‘liq o‘chirish uchun bir necha kun talab qilinadi.
Hududdagi o‘rmonlarga kamida yakshanbagacha kirish taqiqlangan, yo‘llarda qulagan elektr simlari va boshqa xavfli holatlar mavjud. Mahalliy hokimiyat fuqarolarga uylariga qaytmaslikni tavsiya qilmoqda va vaqtinchalik turar joy punktlari tashkil etilgan.
Bosh vazir Fransua Bayru yong‘inni misli ko‘rilmagan falokat deb atab, uni global isish va qurg‘oqchilik bilan bog‘ladi. Atrof-muhit vaziri ham iqlim o‘zgarishining yong‘in tarqalishida muhim rol o‘ynaganini ta’kidladi.
Kuchli shamol va quruq o‘simliklar olovning tez tarqalishiga sabab bo‘lmoqda. Jonkieres qishlog‘ining taxminan 80 foizi yong‘indan zarar ko‘rdi.
Prezident Emmanuel Makron barcha davlat resurslari safarbar etilganini ma’lum qildi va aholiga maksimal ehtiyot choralarini ko‘rishni eslatdi.

Во Франции продолжается крупнейший лесной пожар за 75 лет
В Франции продолжается крупнейший лесной пожар, наблюдаемый за последние 75 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пожар начался во вторник в районе деревни Рибаут, охватив более обширную территорию, чем Париж. В результате происшествия погибла одна женщина, 13 человек, включая 11 пожарных, получили ранения, двое из которых находятся в тяжелом состоянии.
Для ликвидации пожара были мобилизованы более 2000 пожарных, 500 единиц техники и военнослужащие. С помощью водосбрасывающих самолетов и вертолетов были взяты под контроль пламя на территории более 17 тысяч гектаров, однако для полного тушения потребуется несколько дней.
Доступ к лесам в этом районе запрещен как минимум до воскресенья, на дорогах имеются упавшие электрические провода и другие опасные ситуации. Местные власти рекомендуют гражданам не возвращаться домой, и организованы временные пункты размещения.
Премьер-министр Франсуа Байру назвал пожар беспрецедентной катастрофой и связал его с глобальным потеплением и засухой. Министр окружающей среды также подчеркнул, что изменение климата сыграло важную роль в распространении пожара.
Сильный ветер и сухая растительность способствуют быстрому распространению огня. Примерно 80 процентов деревни Жонкьер был поврежден пожаром.
Президент Эммануэль Макрон сообщил, что все государственные ресурсы мобилизованы и напомнил населению о необходимости соблюдать максимальные меры предосторожности