AQSH rasmiylari xalqaro siyosat maydonida o‘z pozitsiyasini yana bir bor aniq bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vitse-prezident Jeyms Vens Londonda Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid Lemmi bilan uchrashuvda Falastinni mustaqil davlat sifatida tan olish rejasi yo‘qligini ochiq ma’lum qildi. Unga ko‘ra, hozirgi vaqtda Vashington bu borada hech qanday tashabbus ko‘rsatmayapti va asosiy e’tiborni radikal HAMAS guruhini yo‘q qilishga qaratmoqda.
Vens bayonotida shunday dedi: “Men shaxsan Falastin davlatini tan olishning amaliy tomonini tushunmayman, chunki u yerda haqiqiy va to‘liq vakolatli hukumat mavjud emas.” Uning fikricha, prezident Donald Tramp Isroil va G‘azo sektoridagi vaziyat yuzasidan Amerika maqsadlarini aniq belgilab bergan. Asosiy vazifa HAMASning Isroilning begunoh tinch aholisiga hujum qilishining oldini olishdir.
Bu maqsadga erishish uchun radikal harakatni butunlay yo‘q qilish zarur. Shuningdek, Vens G‘azodagi insonparvarlik inqiroziga ham alohida e’tibor qaratdi.
Prezident Tramp ushbu hududdagi og‘ir vaziyatdan chuqur ta’sirlanganini ta’kidladi. Shu sababli, Vashington bu muammoni hal etish uchun qat’iy choralar ko‘rishga tayyor.
Iyul oyida Tramp HAMAS va Isroil o‘rtasidagi muzokaralarni qoniqarsiz deb baholagan. Unga ko‘ra, HAMAS to‘liq taslim bo‘lishi inqirozni tez va samarali hal etishning yagona yo‘lidir.
Bundan tashqari, Isroil hukumati G‘azo sektorida quruqlikdagi harbiy amaliyotni kengaytirish rejasini ma’qulladi. Bu qaror HAMAS tomonidan garovga olingan isroilliklarni ozod qilish bo‘yicha muzokaralardan voz kechish natijasida qabul qilindi.
Shu bilan birga, “Katta yettilik” guruhining uch davlati — Fransiya, Buyuk Britaniya va Kanada — Falastinni mustaqil davlat sifatida tan olish niyatini bildirdi. Bu jarayon sentabr oyida bo‘lib o‘tishi kutilayotgan BMT Bosh Assambleyasida rasmiylashtirilishi mumkin.
Hozirda dunyoning 147 davlati Falastinni davlat sifatida tan olgan. 2024 yilda AQSH Falastinning BMTga to‘laqonli a’zolikka qabul qilinishiga veto qo‘ygan edi.
Shu yildan boshlab, Irlandiya, Norvegiya, Ispaniya va Armaniston kabi o‘nta davlat ushbu qarorni qo‘llab-quvvatlamoqda. Xalqaro siyosatdagi ushbu murakkab vaziyat nafaqat Yaqin Sharq mintaqasi, balki butun dunyo diplomatiyasi uchun muhim sinov bo‘lmoqda.

США не признают Палестину как независимое государство
Официальные лица США еще раз четко заявили о своей позиции на международной политической арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вице-президент Джеймс Вэнс на встрече в Лондоне с министром иностранных дел Великобритании Дэвидом Лемми открыто заявил, что у США нет планов по признанию Палестины как независимого государства. По его словам, в настоящее время Вашингтон не проявляет никаких инициатив в этом направлении и сосредоточен на уничтожении радикальной группы ХАМАС.
Вэнс в своем заявлении сказал: «Я лично не понимаю практическую сторону признания государства Палестина, так как там нет настоящего и полностью полномочного правительства». По его мнению, президент Дональд Трамп четко обозначил цели Америки в отношении ситуации в Израиле и секторе Газа. Основная задача заключается в предотвращении атак ХАМАС на мирное население Израиля.
Для достижения этой цели необходимо полностью уничтожить радикальное движение. Также Вэнс уделил особое внимание гуманитарному кризису в Газе.
Президент Трамп подчеркнул, что он глубоко затронут тяжелой ситуацией в этом регионе. Поэтому Вашингтон готов принять решительные меры для решения этой проблемы.
В июле Трамп оценил переговоры между ХАМАС и Израилем как неудовлетворительные. По его словам, единственный способ быстро и эффективно решить кризис — это полное капитуляция ХАМАС.
Кроме того, правительство Израиля одобрило план расширения наземной военной операции в секторе Газа. Это решение было принято в результате отказа от переговоров по освобождению израильтян, захваченных ХАМАС.
В то же время три страны группы «Большой семерки» — Франция, Великобритания и Канада — выразили намерение признать Палестину как независимое государство. Этот процесс может быть официально оформлен на Генеральной Ассамблее ООН, которая ожидается в сентябре.
В настоящее время 147 стран мира признали Палестину как государство. В 2024 году США наложили вето на полное членство Палестины в ООН.
С этого года десять стран, включая Ирландию, Норвегию, Испанию и Армению, поддерживают это решение. Эта сложная ситуация в международной политике становится важным испытанием не только для региона Ближнего Востока, но и для всей мировой дипломатии.