Yevropa va Ukraina AQSHga urushni to‘xtatish rejasi taqdim etdi
Yevropa davlatlari va Ukraina rasmiylari Amerika Qo‘shma Shtatlari hukumatiga Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi qurolli mojaroni yakunlashga qaratilgan rejani taqdim etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
The Wall Street Journal nashrining manbalariga ko‘ra, Kiyev va Yevropa mamlakatlari tomonlari o‘t ochishni to‘xtatishni birinchi qadam sifatida ko‘rishni taklif qilmoqda. Ular hududiy masalalardagi almashinuv faqat o‘zaro kelishuv asosida amalga oshirilishi kerakligini ta’kidlaydi.
Agar Ukraina ayrim hududlardan chiqishga rozi bo‘lsa, Rossiya ham o‘z nazoratidagi hududlardan chiqishi shartligi bildirildi. Rejaga ko‘ra, agar Ukraina hududiy imtiyozlar yoki yon berishlarga rozilik bildirsa, unga qat’iy xavfsizlik kafolatlari beriladi.
Bu kafolatlar ichida mamlakatning NATOga a’zo bo‘lishi ehtimoli ham ko‘zda tutilgan. Yevropa yetakchilari yordamchilari mazkur rejani 9 avgust kuni Buyuk Britaniyada o‘tkazilgan muzokaralar chog‘ida AQSH vakillariga taqdim etdi.
Muzokaralarda AQSH vitse-prezidenti Jeyms Vens, davlat kotibi Marko Rubio, shuningdek, prezidentning maxsus vakillari Kit Kellog va Stiven Uitkoff ishtirok etdi. Nashr xabariga ko‘ra, Yevropa va Ukraina vakillari hujjatda Rossiya bilan muzokaralarda inobatga olinishi zarur bo‘lgan “qizil chiziqlar”ni belgilab bergan.
Ularning fikricha, Ukraina taqdiri faqat Ukraina ishtirokida muhokama qilinishi lozim. Shuningdek, Rossiya va AQSH o‘rtasida erishilgan kelishuvlar Yevropa davlatlari ishtirokisiz ahamiyatini yo‘qotishi mumkin.
Bu haqda Yevropaning yuqori martabali rasmiysi ma’lum qilgan. Avvalroq, AQSH tomonidan ishlab chiqilgan urushni to‘xtatish rejasi Rossiya prezidenti Vladimir Putinga ham yetkazilgani xabar qilingan edi.
WSJ ma’lumotlariga ko‘ra, Putin Ukrainadan Donetsk viloyatini to‘liq Rossiya tarkibiga o‘tkazishni talab qilgan. Shundan so‘ng Rossiya Zaporoje va Xerson viloyatlarida front chizig‘ini “muzlatish”ni taklif qilgan.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy 9 avgustdagi bayonotida mamlakat Rossiyaga hududlarini bermasligini qat’iy ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina hech qachon bosqinchi qo‘liga o‘z hududlarini topshirmaydi.

Европа и Украина представили США план по прекращению войны
Европейские страны и официальные лица Украины представили правительству Соединенных Штатов Америки план, направленный на завершение вооруженного конфликта между Россией и Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным источников издания The Wall Street Journal, Киев и европейские страны предлагают рассматривать прекращение огня как первый шаг. Они подчеркивают, что обмен территориальными вопросами должен осуществляться только на основе взаимного согласия.
Если Украина согласится выйти из некоторых территорий, то Россия также должна будет выйти из контролируемых ею территорий. Согласно плану, если Украина согласится на территориальные уступки или компромиссы, ей будут предоставлены жесткие гарантии безопасности.
В эти гарантии также входит возможность вступления страны в НАТО. Помощники европейских лидеров представили этот план представителям США во время переговоров, проведенных 9 августа в Великобритании.
В переговорах участвовали вице-президент США Джеймс Вэнс, государственный секретарь Марко Рубио, а также специальные представители президента Кит Келлог и Стивен Уиткофф. По данным издания, представители Европы и Украины обозначили в документе «красные линии», которые необходимо учитывать в переговорах с Россией.
По их мнению, судьба Украины должна обсуждаться только с участием Украины. Также соглашения, достигнутые между Россией и США, могут потерять значение без участия европейских стран.
Об этом сообщил высокопоставленный чиновник Европы. Ранее сообщалось, что план прекращения войны, разработанный США, также был доведен до президента России Владимира Путина.
Согласно данным WSJ, Путин потребовал от Украины полного перехода Донецкой области в состав России. После этого Россия предложила «заморозить» фронтовую линию в Запорожской и Херсонской областях.
Президент Украины Владимир Зеленский в заявлении 9 августа подчеркнул, что страна не будет передавать свои территории России. По его словам, Украина никогда не сдаст свои территории в руки захватчика.