Fransiyada odam savdosi tarmog‘i fosh etildi
Fransiya jurnalisti o‘zini migrant deb tanishtirib, shimoliy Fransiyadagi odam savdosi tarmog‘iga yashirin tarzda kirib, jinoyatchilarning faoliyatini hujjatlashtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U soxta shaxsiyat yaratib, migrant sifatida o‘rmon ichidagi sirli lagerga bordi va yashirin kamera yordamida odam savdosi bilan shug‘ullanuvchi jinoyatchilar bilan uchrashuvni qayd etdi. Jurnalist «Abu Ahmed» nomi bilan Suriyadan kelgan boshpanasi rad etilgan qochqin rolini o‘ynadi.
U kiyim-kechak va asbob-uskunalari bilan mintaqadagi boshqa migrantlarga o‘xshash ko‘rinishga harakat qildi. O‘rmondagi lagerda jinoyatchi Abdulla bilan suhbatlashib, uning harakatlarini yashirmasligini, ammo tez ketish zaruriyatini aytdi.
Telefon raqamlarining tez-tez o‘zgarishi, jinoyatchilarning ogohlantirilgani va xavfli muhit tergovni qiyinlashtirdi. Jurnalist har kuni turli joylarda kuzatuv olib, jinoyatchilar va ularning faoliyatini o‘rganishga harakat qildi.
U jinoyatchilar tarmog‘ining ichki tilini ham o‘rgandi: migrantlar «nafar», kichik jinoyatchilar esa «rebari» deb ataladi. Tergov davomida bir necha xavfli vaziyatlar yuzaga keldi, ammo jurnalist yashirin kamerasi orqali muhim dalillarni qo‘lga kiritdi.
U o‘rmondan chiqayotganda o‘z xavfsizligiga ham e’tibor qaratdi, chunki jinoyatchilar uni kuzatishi mumkin edi. Ushbu tergov natijasida Buyuk Britaniyada bir kishi hibsga olindi va odam savdosi tarmog‘iga qarshi kurashda yangi imkoniyatlar yaratildi.

Во Франции была раскрыта сеть торговли людьми
Французский журналист, представившись мигрантом, тайно проник в сеть торговли людьми на севере Франции и задокументировал деятельность преступников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он создал поддельную личность и, как мигрант, отправился в таинственный лагерь в лесу, где с помощью скрытой камеры записал встречу с преступниками, занимающимися торговлей людьми. Журналист сыграл роль беженца из Сирии с отказом в предоставлении убежища под именем «Абу Ахмед».
Он постарался выглядеть так же, как и другие мигранты в регионе, с одеждой и снаряжением. В лагере в лесу он поговорил с преступником по имени Абдулла, который не скрывал своих действий, но сказал, что необходимо быстро уйти.
Частая смена телефонных номеров, предупреждение преступников и опасная обстановка усложнили расследование. Журналист ежедневно проводил наблюдения в разных местах и пытался изучить преступников и их деятельность.
Он также изучил внутренний язык преступной сети: мигранты называются «нафар», а мелкие преступники — «ребари». В ходе расследования возникло несколько опасных ситуаций, но журналист через свою скрытую камеру получил важные улики.
Выходя из леса, он также обратил внимание на свою безопасность, так как преступники могли его преследовать. В результате этого расследования в Великобритании был арестован один человек, и были созданы новые возможности для борьбы с сетью торговли людьми.