Odessada mina portlashi: uch kishi halok bo‘ldi
Ukrainaning janubida joylashgan Odessa viloyatida jiddiy hodisa yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Zatoka shahridagi plyajda mina portlashi natijasida uch kishi halok bo‘ldi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, portlash suv ostida sodir bo‘lgan.
RBC Ukraina agentligining xabariga ko‘ra, mina dengiz tubida, qirg‘oqdan taxminan 50 metr uzoqlikda portlagan. Hodisa vaqti suvda bir kishi bo‘lgan, u omon qolmagan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, portlash ovozi plyaj bo‘ylab uzoq masofaga eshitilib, dam oluvchilar orasida vahima yuzaga kelgan. Politsiya rasmiy saytida ma’lum qilinishicha, ketma-ket ikki portlash sodir bo‘lgan, natijada bir ayol va ikki erkak vafot etgan.
Mahalliy aholi va dam oluvchilar tez yordam yetib kelguncha jarohat olganlarga yordam ko‘rsatishga harakat qilgan. Biroq portlash kuchli bo‘lgani sababli ba’zi jabrlanuvchilar voqea joyida halok bo‘lgan.
Hozirda mutasaddilar hodisa sabablarini o‘rganmoqda. Taxminlarga ko‘ra, mina Qora dengizda davom etayotgan urush paytida suvga tushgan bo‘lishi mumkin.
Dengiz tubida portlovchi moddalarning mavjudligi sayyohlar uchun katta xavf tug‘diradi. Hukumat fuqarolarni xavfsiz hududlardan tashqarida suzmaslikka chaqirmoqda.
Ayniqsa, urush davom etayotgan sohillarda xavfsizlik choralariga alohida e’tibor berilishi zarur. Fuqarolar o‘z xavfsizligini ta’minlash uchun rasmiy ko‘rsatmalarga qat’iy rioya qilishi muhim hisoblanadi.

В Одессе взрыв мины: три человека погибли
В результате взрыва мины на пляже города Затока три человека погибли. По предварительным данным, взрыв произошел под водой.
По информации агентства RBC Украина, мина взорвалась на дне моря, примерно в 50 метрах от берега. В момент происшествия в воде находился один человек, который не выжил.
Согласно словам свидетелей, звук взрыва был слышен на большом расстоянии вдоль пляжа, что вызвало панику среди отдыхающих. На официальном сайте полиции сообщается, что произошло два последовательных взрыва, в результате которых погибла одна женщина и два мужчины.
Местные жители и отдыхающие пытались оказать помощь пострадавшим до прибытия скорой помощи. Однако из-за силы взрыва некоторые жертвы погибли на месте происшествия.
В настоящее время власти изучают причины инцидента. По предположениям, мина могла попасть в воду во время продолжающейся войны в Черном море.
Наличие взрывчатых веществ на дне моря представляет собой большую опасность для туристов. Правительство призывает граждан не купаться за пределами безопасных зон.
Особенно важно уделять внимание мерам безопасности на побережьях, где продолжается война. Гражданам важно строго соблюдать официальные рекомендации для обеспечения своей безопасности.