Turkiyada 6,1 magnitudali zilzila yuz berdi
Ichki ishlar vaziri Ali Yerlikaya ma’lum qilishicha, bugun Balikesir viloyatining Sindirg‘i shahrida 6,1 magnitudali yer silkinishi qayd etildi. Hozirgacha halok bo‘lganlar yoki jiddiy jarohatlar haqida ma’lumot yo‘q.
Shunga qaramay, zilzila to‘lqinlari mamlakatning bir qancha shaharlarida, jumladan Istanbulda ham aniq sezildi. Yer titrashi Toshkent vaqti bilan soat 21:53 da sodir bo‘lgan.
Mahalliy hokimiyat va favqulodda xizmatlar hozirda zararning miqdorini aniqlash uchun ish olib bormoqda. Turkiyada zilzilalar xavfi yuqori bo‘lgan hududlar ko‘p bo‘lgani sabab, mutaxassislar aholiga ehtiyot choralarini ko‘rishni va faqat rasmiy axborot manbalarini kuzatishni tavsiya qilmoqda.
Bu kabi tabiiy ofatlar oldini olish va ularga tayyor turish uchun doimiy tayyorgarlik zarurdir. Shuningdek, aholining har qanday favqulodda vaziyatda qanday harakat qilishni bilishi muhim hisoblanadi.

В Турции произошло землетрясение магнитудой 6,1
Министр внутренних дел Али Ерликя сообщил, что сегодня в городе Синдирги провинции Баликесир зафиксировано землетрясение магнитудой 6,1. На данный момент нет информации о погибших или серьезно пострадавших.
Тем не менее, волны землетрясения были четко ощутимы в нескольких городах страны, включая Стамбул. Подземные толчки произошли в 21:53 по ташкентскому времени.
Местные власти и службы экстренной помощи в настоящее время работают над определением объема ущерба. В Турции много районов с высоким риском землетрясений, поэтому специалисты рекомендуют населению принимать меры предосторожности и следить только за официальными источниками информации.
Для предотвращения таких природных катастроф и готовности к ним необходима постоянная подготовка. Также важно, чтобы население знало, как действовать в любых чрезвычайных ситуациях.