Yevropaning nufuzli diplomatik manbalari orqali tarqalgan ma’lumotlarga ko‘ra, Ukraina hukumati mamlakatda davom etayotgan urushni to‘xtatish bo‘yicha yangi va murosali yo‘llarni ko‘rib chiqmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
The Telegraph nashrining xabariga ko‘ra, Kiyev bosib olingan hududlar – Lugansk, Donetsk, Zaporoje va Xerson viloyatlarining ayrim qismlari hamda Qrim yarimorolini Rossiya nazorati ostida qoldirishni amalda tan olish variantlarini muhokama qilmoqda. Bu qaror Ukraina siyosiy pozitsiyasida jiddiy o‘zgarish bo‘lishi mumkin.
Prezident Vladimir Zelenskiy ilgari hech qanday shartda hududiy yoki davlat chegaralariga doir masalalarda chekinish bo‘lmasligini qat’iy ta’kidlab kelgan. Shu sababli, bu yo‘nalish siyosiy maydonda katta e’tibor qozonmoqda.
Diplomatik doiralarda ta’kidlanishicha, bu masala Donald Tramp va Vladimir Putin o‘rtasida Alyaskada o‘tkazilishi rejalashtirilgan uchrashuvdan oldin alohida ahamiyat kasb etmoqda. Uchrashuvda qaysi mavzular muhokama qilinishi haqida turli fikrlar mavjud.
Agar Kiyev mazkur variantni rasmiy ravishda ko‘rib chiqsa, bu nafaqat Ukraina va Rossiya munosabatlarida, balki butun Yevropa xavfsizlik tizimida yangi bosqichni boshlab berishi mumkin. Shu bilan birga, bu qadam Ukraina ichki siyosatida ham jiddiy bahs va tortishuvlarga sabab bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Hozircha rasmiy Kiyev tomonidan bu borada aniq bayonot berilmagan, ammo diplomatik muhitda qizg‘in muhokamalar davom etmoqda. Tramp va Putin uchrashuvi oldidan bu mavzu yanada dolzarb va markaziy masalaga aylanishi mumkinligi kuzatilmoqda.

Украина может признать территории, контролируемые Россией
По информации, распространенной через авторитетные дипломатические источники Европы, правительство Украины рассматривает новые и компромиссные пути для прекращения продолжающейся войны в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению издания The Telegraph, Киев обсуждает варианты фактического признания оставления под контролем России оккупированных территорий – части Луганской, Донецкой, Запорожской и Херсонской областей, а также Крымского полуострова. Это решение может стать серьезным изменением в политической позиции Украины.
Президент Владимир Зеленский ранее настоятельно подчеркивал, что при любых обстоятельствах не будет отступления по вопросам территориальных или государственных границ. Поэтому это направление вызывает большое внимание на политической арене.
В дипломатических кругах подчеркивается, что этот вопрос приобретает особое значение перед запланированной встречей между Дональдом Трампом и Владимиром Путиным на Аляске. Существуют различные мнения о том, какие темы будут обсуждаться на встрече.
Если Киев официально рассмотрит данный вариант, это может открыть новую страницу не только в отношениях между Украиной и Россией, но и в системе безопасности всей Европы. В то же время этот шаг может вызвать серьезные споры и разногласия в украинской внутренней политике.
Пока официальные лица Киева не сделали четких заявлений по этому поводу, однако в дипломатической среде продолжаются активные обсуждения. Наблюдается, что перед встречей Трампа и Путина эта тема может стать еще более актуальной и центральной.