Samarqandda 2028 yilda kosmik kongress o‘tkaziladi
O‘zbekkosmos agentligi 2028 yilda Xalqaro astronavtika kongressini Samarqand shahrida o‘tkazishni taklif qilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli tadbir har yili dunyoning turli mamlakatlaridan 10 mingga yaqin kosmik soha mutaxassislari va yirik kompaniyalarni bir joyga to‘playdi. Tashkilotchilarning ma’lum qilishicha, rejalashtirilayotgan kongressda mashhur tadbirkor va SpaceX kompaniyasi asoschisi Ilon Maskning ishtiroki ham kutilmoqda.
Ilon Mask ilgari o‘tkazilgan astronavtika kongresslarida maxsus vakil sifatida qatnashgan. Agar ushbu tadbir Samarqandda o‘tkazilsa, bu nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo uchun kosmik texnologiyalar va hamkorlik sohasida muhim voqea bo‘ladi.
Kongress mintaqada kosmik sohani rivojlantirish va xalqaro aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi. Shu bilan birga, Samarqandning ilmiy va texnologik salohiyati ham jahon miqyosida tan olinishi mumkin.
Bu esa hududning iqtisodiy va madaniy rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Kelajakda bunday yirik tadbirlar o‘tkazilishi mamlakatimizning global maydondagi mavqeini oshirishga yordam beradi.
Shuning uchun Xalqaro astronavtika kongressining Samarqandda o‘tkazilishi katta ahamiyat kasb etadi.

В Самарканде в 2028 году пройдет космический конгресс
Узбеккосмос агентство предлагает провести Международный конгресс астронавтики в 2028 году в городе Самарканд. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это престижное мероприятие ежегодно собирает около 10 тысяч специалистов в области космоса и крупных компаний из разных стран мира. Организаторы сообщают, что на планируемом конгрессе ожидается участие известного предпринимателя и основателя компании SpaceX Илона Маска.
Илон Маск ранее участвовал в проведенных конгрессах астронавтики в качестве специального представителя. Если это мероприятие пройдет в Самарканде, это станет важным событием не только для Узбекистана, но и для всего Центральной Азии в области космических технологий и сотрудничества.
Конгресс будет способствовать развитию космической отрасли в регионе и укреплению международных связей. В то же время научный и технологический потенциал Самарканда может быть признан на мировом уровне.
Это окажет положительное влияние на экономическое и культурное развитие региона. В будущем проведение таких крупных мероприятий поможет повысить статус нашей страны на глобальной арене.