Alyaska sammitiga tayyorgarlik uchun videokonferensiya o‘tkazildi
Yevropa Ittifoqi Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen AQSh prezidenti va Yevropa Ittifoqi yetakchilari o‘rtasidagi videokonferensiya yakunlanganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U suhbat tinch va samarali ruhda o‘tganini, ishtirokchilar muhim masalalarni ochiq muhokama qilganini ta’kidladi. Fon der Lyayenning so‘zlariga ko‘ra, videokonferensiyada AQSh prezidenti Donald Tramp, Yevropa yetakchilari va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy ishtirok etdi.
Uchrashuvda Alyaskada bo‘lib o‘tadigan ikki tomonlama sammitga tayyorgarlik va kun tartibi, shuningdek, format masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, videokonferensiya ishtirokchilari Ukrainadagi vaziyat bo‘yicha umumiy tushuncha va pozitsiyalarni yaqinlashtirishga erishdi.
Bu siyosiy tayyorgarlik darajasini oshirib, keyingi muloqotlarda tezkor va samarali qarorlar qabul qilish imkonini beradi. Ukraina prezidenti Germaniyaga kelib, suhbatda Germaniya kansleri Olaf Sholts bilan birga qatnashdi.
Bu Kiyevning muzokaralar jarayonida markaziy o‘rin egallash niyatini yana bir bor tasdiqladi. Uchrashuv geografiyasi Berlin, kun tartibi Alyaska, mazmuni esa Ukraina atrofidagi xavfsizlik va siyosiy yechimlarga qaratilgan.
Kansler Sholts videokonferensiyadan so‘ng o‘tgan matbuot anjumanida, kelgusida Ukraina ham muzokaralar stolida doimiy ishtirok etishi kerakligini ta’kidladi. Bu bayonot formatni kengaytirish va Kiyev uchun asosiy qarorlar qabul qilinadigan joyda doimiy o‘rin ajratishni talab qilish sifatida tushunilmoqda.
Natijada, Alyaskadagi sammit oldidan onlayn bosqichda sheriklar o‘zaro pozitsiyalarini aniqlab, mavzularni tartibga solishga harakat qildi. Agar bu umumiy tushunchalar amaliy qarorlarga aylansa, navbatdagi uchrashuvlarda tezkor kelishuvlar uchun qulay siyosiy muhit yuzaga keladi.
Xulosa qilib aytganda, ushbu videokonferensiya Alyaska sammitiga tayyorgarlik sifatida muhim bosqich bo‘ldi. Tomonlar kun tartibini bir xil tushunishga intildi, Ukraina masalasida uyg‘unlik oshirildi va Kiyevning keyingi muzokaralarda to‘liq ishtirok etishi ochiq ravishda talab qilindi.

Для подготовки к саммиту на Аляске была проведена видеоконференция
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен сообщила о завершении видеоконференции между президентом США и лидерами Европейского Союза. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она отметила, что беседа прошла в спокойной и эффективной атмосфере, участники открыто обсудили важные вопросы. По словам фон дер Ляйен, в видеоконференции участвовали президент США Дональд Трамп, европейские лидеры и президент Украины Владимир Зеленский.
На встрече обсуждались подготовка и повестка двустороннего саммита, который пройдет на Аляске, а также вопросы формата. Кроме того, участники видеоконференции достигли общего понимания и сближения позиций по ситуации в Украине.
Это повысит уровень политической подготовки и позволит принимать оперативные и эффективные решения в будущих переговорах. Президент Украины посетил Германию и принял участие в беседе вместе с канцлером Германии Олафом Шольцем.
Это еще раз подтвердило намерение Киева занять центральное место в процессе переговоров. География встречи — Берлин, повестка дня — Аляска, а содержание — вопросы безопасности и политические решения вокруг Украины.
Канцлер Шольц на прошедшей пресс-конференции после видеоконференции подчеркнул, что в будущем Украина также должна постоянно участвовать в переговорах. Это заявление понимается как требование расширить формат и выделить постоянное место для Киева, где будут приниматься ключевые решения.
В результате, перед саммитом на Аляске партнеры пытались определить свои позиции и упорядочить темы на онлайн-этапе. Если эти общие понимания превратятся в практические решения, возникнет благоприятная политическая среда для оперативных соглашений на следующих встречах.
В заключение, данная видеоконференция стала важным этапом в подготовке к саммиту на Аляске. Стороны стремились к единому пониманию повестки дня, повысили согласованность по вопросу Украины и открыто потребовали полного участия Киева в будущих переговорах.