Sankt-Peterburgda cho‘chqa o‘tiga sun’iy intellekt joriy etildi
Sankt-Peterburg shahrida begona o‘tlar, xususan xavfli cho‘chqa o‘tiga qarshi kurash yangi bosqichga ko‘tarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda ushbu muammoga sun’iy intellekt texnologiyasi jalb qilindi. Davlat ma’muriy-texnik inspeksiyasi (GATI) ma’lumotlariga ko‘ra, sun’iy intellekt tizimi allaqachon sakkizta qoidabuzarlik holatini aniqladi.
Ushbu yangilik Pravilamag nashri tomonidan yoritildi. Loyiha ishga tushirilishidan oldin neyron tarmoq cho‘chqa o‘tini aniqlash uchun maxsus o‘qitildi.
Tizim o‘simlikning o‘sish bosqichlarini to‘liq o‘rganib, shahar hududlari va uchastkalarda begona o‘tlarni aniqlashga kirishdi. O‘tgan hafta davomida sun’iy intellekt tomonidan topilgan barcha buzilishlar xususiy yerlarda qayd etildi, ya’ni yer egalari begona o‘tlarni yo‘q qilmagan.
GATI ma’lumotlariga ko‘ra, avtomatik aniqlashning yuqori samaradorligi tasdiqlandi va tizim rasmiy ravishda ishga tushirildi. Hozirda shaharda sakkizta “Gorodovoy” nomli mobil sun’iy intellekt majmuasi faoliyat yuritmoqda.
Ular har kuni 186 ta yo‘nalishda monitoring olib boradi. Neyron tarmoqlar yordamida cho‘chqa o‘tini aniqlash jarayoni odatda 3-4 hafta davom etadi.
Mutaxassislarning ogohlantirishicha, muammo jiddiydir. Skoltech tadqiqotlariga ko‘ra, 2060 yilga kelib cho‘chqa o‘ti Markaziy Rossiyaning katta qismini egallab olishi mumkin.

В Санкт-Петербурге внедрён искусственный интеллект для свиного пастбища
В Санкт-Петербурге борьба с сорняками, в частности с опасным сорняком - свинорой, вышла на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь к этой проблеме привлечены технологии искусственного интеллекта. По данным Государственной административно-технической инспекции (ГАТИ), система искусственного интеллекта уже выявила восемь случаев нарушения.
Эта новость была освещена изданием Pravilamag. Перед запуском проекта нейронная сеть была специально обучена для обнаружения свинороя.
Система полностью изучила стадии роста растения и приступила к выявлению сорняков в городских районах и участках. На прошлой неделе все нарушения, обнаруженные искусственным интеллектом, были зафиксированы на частных землях, то есть владельцы земли не уничтожили сорняки.
По данным ГАТИ, высокая эффективность автоматического обнаружения была подтверждена, и система официально запущена. В настоящее время в городе функционирует восемь мобильных комплексов искусственного интеллекта под названием "Городовой".
Они ежедневно проводят мониторинг по 186 направлениям. Процесс обнаружения свинороя с помощью нейронных сетей обычно занимает 3-4 недели.
По предупреждениям специалистов, проблема серьезная. Исследования Skoltech показывают, что к 2060 году свинорой может занять большую часть Центральной России.