Isroil harbiy-havo kuchlari Livan janubidagi hududlarga zarba berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Isroil qiruvchi samolyotlari Litani daryosi shimolida joylashgan beshta hududga aniq zarbalar yo‘naltirdi. Ushbu hududlarda “Hizbulloh” harakatiga mansub deb hisoblangan harbiy nuqtalar va infratuzilmalar mavjudligi aytilmoqda.
Zarba berilgan hududlar Burguz, Jabbur, Jermak, El-Qatraniya va El-Mahmudiya qishloqlari yaqinida joylashgan. Mahalliy fuqaro muhofazasi xizmati bergan ma’lumotga ko‘ra, havo hujumlari natijasida ayrim uylar va xo‘jalik binolariga moddiy zarar yetgan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, portlashlar va zarbalar tufayli odamlar xavfsiz joylarga ko‘chirilmoqda. Hozirda zarar ko‘rgan hududlarda qutqaruv xizmatlari va tibbiy yordam guruhlari faoliyat olib bormoqda.
Isroil harbiylari ushbu zarbalarni chegara xavfsizligini ta’minlash va terrorchilik infratuzilmasini yo‘q qilish maqsadida amalga oshirganini bildirdi. Shu bilan birga, Livan rasmiylari bu harakatni mamlakat hududiy yaxlitligiga tahdid sifatida baholadi.
Xalqaro tashkilotlar ziddiyatning kuchayishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun barcha tomonlarni ehtiyotkorlikka chaqirmoqda. Ushbu voqea mintaqadagi vaziyatning murakkabligini yanada oshirmoqda.

Израиль нанес удар истребителем по югу Ливана
По официальным данным, израильские истребители нанесли точечные удары по пяти районам, расположенным к северу от реки Литани. Сообщается, что в этих районах находятся военные объекты и инфраструктура, которые считаются принадлежащими движению «Хизбалла».
Районы, подвергшиеся ударам, расположены рядом с деревнями Бургуз, Джаббур, Джермак, Эль-Катрания и Эль-Махмудия. По информации местной службы гражданской защиты, в результате воздушных налётов были нанесены материальные повреждения некоторым домам и хозяйственным постройкам.
По словам свидетелей, из-за взрывов и ударов люди эвакуируются в безопасные места. В настоящее время в пострадавших районах работают спасательные службы и медицинские бригады.
Израильские военные заявили, что эти удары были нанесены с целью обеспечения безопасности границы и уничтожения террористической инфраструктуры. В то же время официальные лица Ливана оценили эти действия как угрозу территориальной целостности страны.
Международные организации призывают все стороны проявлять осторожность, чтобы не допустить обострения конфликта. Этот инцидент ещё больше усложняет ситуацию в регионе.