Rossiyada 18 yoshdan 35 yoshgacha bo‘lgan yoshlarning uchdan biri kasbiy faoliyatining eng yuqori bosqichida oyiga kamida 200 ming rubl daromad olishni maqsad qilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Peopletalk nashri ma’lumotlariga ko‘ra, tahlilchilar qo‘shma so‘rov natijalariga asoslanib, shunday xulosaga kelishgan. So‘rovda qatnashganlarning 28 foizi oylik maoshini 400 mingdan 500 ming rublgacha yetkazishni orzu qiladi.
24 foiz respondent uchun qulay daromad miqdori 100 ming rubl atrofida bo‘lsa, 16 foizi esa 300 ming rubldan yuqori maoshni ko‘zlaydi. Kasbiy cho‘qqiga erishish yoshi borasida fikrlar bo‘linadi: 44 foiz ishtirokchilar bunga 36 dan 40 yoshgacha bo‘lgan davrni eng samarali deb biladi, 38 foiz esa 30 dan 35 yoshgacha bo‘lgan yillarni kasbiy yuksalishning eng yuqori bosqichi deb hisoblaydi.
Qolgan 18 foiz esa bu yosh oralig‘ini 40 dan 50 yoshgacha deb ko‘radi. Hozirgi daromad darajalari ham farq qiladi: yosh rossiyaliklarning 27 foizi oyiga 50 ming rublgacha, 22 foizi 51 mingdan 81 ming rublgacha, 24 foizi 81 mingdan 101 ming rublgacha, yana 27 foizi esa 101 ming rubldan yuqori maosh oladi.
So‘rov natijalari shuni ko‘rsatadiki, ko‘pchilik moliyaviy zaxira to‘plashni boshlagan. Jamg‘arma qilishning asosiy usullari bank omonatlari, aksiya va obligatsiyalarga sarmoya kiritishdir.
Kam hollarda hayot sug‘urtasi, ko‘chmas mulk yoki oltinga investitsiya qilinadi. Jamg‘armaning asosiy maqsadlari uy xaridi va kelajakdagi pensiyani ta’minlashdir.
Ushbu tadqiqot 2025 yil avgust oyida Rossiya bo‘ylab 18 yoshdan 35 yoshgacha bo‘lgan 2300 dan ortiq iqtisodiy faol yoshlar orasida o‘tkazilgan. Shu bilan birga, Rossiyada o‘rtacha ish haqi oshishda davom etmoqda.
Rosstat ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil may oyida o‘rtacha oylik maosh 99 422 rublni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 14,5 foizga oshgan. Ayrim sohalarda esa xodimlar maoshi bu ko‘rsatkichdan ikki-uch baravar yuqori bo‘lmoqda.

Российская молодежь ставит целью зарплату в 200 тысяч рублей в месяц
В России треть молодых людей в возрасте от 18 до 35 лет ставят целью получать на вершине своей профессиональной деятельности доход не менее 200 тысяч рублей в месяц. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Peopletalk, аналитики на основе результатов совместного опроса пришли к такому выводу. 28% участников опроса мечтают увеличить свою месячную зарплату до 400-500 тысяч рублей.
Для 24% респондентов комфортный уровень дохода составляет около 100 тысяч рублей, а 16% рассчитывают на зарплату выше 300 тысяч рублей. Мнения о возрасте достижения профессионального пика разделились: 44% участников считают наиболее эффективным периодом возраст от 36 до 40 лет, 38% — годы от 30 до 35 лет как высшую точку карьерного роста.
Оставшиеся 18% рассматривают этот возрастной диапазон как от 40 до 50 лет. Текущие уровни доходов также различаются: 27% молодых россиян получают до 50 тысяч рублей в месяц, 22% — от 51 до 81 тысячи рублей, 24% — от 81 до 101 тысячи рублей, и еще 27% — свыше 101 тысячи рублей.
Результаты опроса показывают, что большинство начали создавать финансовую подушку безопасности. Основные способы накопления — банковские вклады, инвестиции в акции и облигации.
В редких случаях инвестируют в страхование жизни, недвижимость или золото. Главные цели накоплений — покупка жилья и обеспечение будущей пенсии.
Это исследование было проведено в августе 2025 года среди более 2300 экономически активных молодых людей в возрасте от 18 до 35 лет по всей России. При этом средняя зарплата в России продолжает расти.
По данным Росстата, в мае 2025 года средняя месячная зарплата составила 99 422 рубля, что на 14,5% больше по сравнению с тем же периодом прошлого года. В некоторых отраслях зарплаты сотрудников в два-три раза превышают этот показатель.