Isroilda G‘azo urushiga qarshi namoyish boshlandi
Isroilda G‘azo sektoridagi urushni kuchaytirishga oid hukumat qaroriga qarshi keng ko‘lamli namoyishlar boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
The Times of Israel nashrining xabar berishicha, namoyishchilar yo‘llarni to‘sib, turli qatlamdagi fuqarolar maydonlarga chiqib, noroziliklarini bildirmoqda. Politsiya olib borgan operatsiyalar natijasida 32 kishi hibsga olingani ma’lum qilindi.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu namoyishchilarni qattiq tanqid qildi. U hukumatning G‘azo sektorini to‘liq nazoratga olish qaroridan voz kechmasligini ta’kidladi.
Netanyaxuning so‘zlariga ko‘ra, urushni to‘xtatishga bo‘lgan har qanday harakat 7 oktyabr kuni yuz bergan fojialarning kuchayishiga sabab bo‘ladi. Bu voqealar siyosiy rahbariyat va jamiyatdagi turli qatlamlarning manfaatlari o‘rtasidagi ziddiyatni ko‘rsatmoqda.
G‘azo sektoridagi vaziyat og‘irlashishi siyosiy kuchlar o‘rtasida jiddiy nizolarga olib kelishi mumkin. Ushbu holat nafaqat Isroil, balki butun dunyo uchun tinchlik, xavfsizlik va adolatga bo‘lgan umidlarni mustahkamlash zaruratini anglatadi.

В Израиле началась демонстрация против войны в Газе
В Израиле начались масштабные демонстрации против решения правительства об усилении войны в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Times of Israel, демонстранты блокируют дороги, представители различных слоев населения выходят на площади, выражая своё недовольство. Сообщается, что в результате операций полиции были задержаны 32 человека.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху резко раскритиковал демонстрантов. Он подчеркнул, что правительство не откажется от решения полностью контролировать сектор Газа.
По словам Нетаньяху, любые попытки остановить войну приведут к усилению трагедий, произошедших 7 октября. Эти события показывают противоречия между интересами политического руководства и различных слоёв общества.
Обострение ситуации в секторе Газа может привести к серьёзным конфликтам между политическими силами. Эта ситуация означает необходимость укрепления надежд на мир, безопасность и справедливость не только для Израиля, но и для всего мира.