Dubayda 25 millionlik pushti olmos o‘g‘irlandi
Dubayda politsiya qiymati 25 million dollar bo‘lgan noyob pushti olmosning o‘g‘irlanishini aniqladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa yuzasidan o‘tkazilgan qidiruv ishlari davomida jinoiy guruhning uch nafar a’zosi qo‘lga olindi. Olmos egasi uni Yevropadan Birlashgan Arab Amirliklariga sotish maqsadida olib kelgan edi.
Jinoyatchilar o‘g‘irlikni bir yildan ortiq vaqt davomida rejalashtirib, o‘zlarini badavlat xaridorlar uchun vositachi sifatida ko‘rsatishgan. Ular badavlat kishilarda yaxshi taassurot qoldirish uchun qimmatbaho avtomobillarni ijaraga olib, hashamatli mehmonxonalarda uchrashuvlar tashkil etishgan.
Jinoyatchilar olmos egasini villaga chaqirib, toshni o‘g‘irlab ketganlar. Dubay politsiyasi tezkor guruh tuzib, zamonaviy texnologiyalar va sun’iy intellekt yordamida 8 soat ichida gumondorlarning joylashuvini aniqladi va ularni hibsga oldi.
Olmos topilib, jinoyatchilar uni kichik muzlatgichga yashirib, mamlakatdan olib chiqishni rejalashtirganlari ma’lum bo‘ldi. Mazkur holat Dubay politsiyasining samarali ishlashi va ilg‘or usullarni qo‘llashi natijasida tezda hal etildi.

В Дубае украли розовый алмаз стоимостью 25 миллионов
В Дубае полиция раскрыла кражу уникального розового алмаза стоимостью 25 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе проведенных поисковых мероприятий были задержаны три участника преступной группы. Владелец алмаза привез его из Европы в Объединённые Арабские Эмираты с целью продажи.
Преступники планировали кражу более года, выдавая себя за посредников для состоятельных покупателей. Чтобы произвести хорошее впечатление на богатых клиентов, они арендовали дорогие автомобили и организовывали встречи в роскошных отелях.
Преступники пригласили владельца алмаза в виллу и украли камень. Полиция Дубая сформировала оперативную группу и с помощью современных технологий и искусственного интеллекта за 8 часов определила местонахождение подозреваемых и задержала их.
Алмаз был найден, и выяснилось, что преступники спрятали его в маленьком холодильнике, планируя вывезти из страны. Этот случай был быстро разрешён благодаря эффективной работе полиции Дубая и применению передовых методов.