San-Antonioda 82 yillik kitob qaytarildi
Texasning San-Antonio shahridagi jamoat kutubxonasiga 82 yil oldin olib ketilgan kitob qaytarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Pravilamag nashri xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Fransis Bryus Shtreynning “Sizning farzandingiz, uning oilasi va do‘stlari” nomli asari 1943 yil iyul oyida 11 yoshli bola tomonidan o‘qish uchun olingan.
Kitob 28 kun ichida kutubxonaga qaytarilishi lozim edi. Biroq, bola oilasi AQShning Meksikadagi elchixonasida ishlash uchun ko‘chib ketganidan so‘ng, kitob ular bilan birga qolib ketgan.
80 yildan ortiq vaqt o‘tib, nabira uy jihozlaridan ushbu kitobni topib, uni kutubxonaga qaytarishga qaror qilgan. Kitob bilan birga uzrnoma xat ham yuborilgan bo‘lib, unda “buvi endi jarima to‘lay olmaydi” deb izoh qoldirilgan.
Ammo tashvishga hojat yo‘q, chunki San-Antonio kutubxonasi 2021 yilda kechikish uchun jarimalarni bekor qilgan. Hozir kitob kutubxona qabulxonasida namoyishga qo‘yilgan, keyinchalik esa eski kitoblar do‘koniga topshirilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, shunga o‘xshash holat Hindistonda ham yuz bergan. Bir shaxs ibodatxonadan 2 rupiya olib, 55 yil o‘tib 10 ming rupiya qaytargan.
Bu voqealar kitob va moliyaviy javobgarlik masalalarida insoniylik va halollik muhimligini ko‘rsatadi.

В Сан-Антонио возвращена 82-летняя книга
В общественную библиотеку города Сан-Антонио, штат Техас, была возвращена книга, взятая 82 года назад. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Pravilamag. По данным, произведение Фрэнсиса Брюса Стрейна «Ваш ребенок, его семья и друзья» было взято на чтение 11-летним мальчиком в июле 1943 года.
Книга должна была быть возвращена в библиотеку в течение 28 дней. Однако после того, как семья мальчика переехала работать в посольство США в Мексике, книга осталась у них.
Спустя более 80 лет внучка, найдя эту книгу среди домашней утвари, решила вернуть её в библиотеку. Вместе с книгой был отправлен извинительный письмо, в котором было указано, что «бабушка больше не может платить штраф».
Однако беспокоиться не о чем, так как библиотека Сан-Антонио в 2021 году отменила штрафы за просрочку. Сейчас книга выставлена в приёмной библиотеке, а позже планируется передать её в магазин старых книг.
Аналогичный случай произошёл и в Индии. Один человек взял из храма 2 рупии и спустя 55 лет вернул 10 тысяч рупий.
Эти события показывают важность человечности и честности в вопросах ответственности за книги и финансовых обязательств.