Germaniyada yomg‘ir suvini o‘g‘irlash jinoyat hisoblanadi
Germaniyada yomg‘ir suvini ruxsatsiz olib ketgan ayol jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shpaxingen shahrida yashovchi 51 yoshli ayol qo‘shnisining hovlisidagi bochkadan suv olib, o‘z idishlarini to‘ldirgani uchun politsiya tomonidan tergov qilinmoqda. Bu holat Pravilamag nashri tomonidan xabar qilindi.
Politsiyaning ma’lumotlariga ko‘ra, moddiy zarar katta bo‘lmasa-da, boshqa birovning mulkidan ruxsatsiz foydalanish o‘g‘irlik deb hisoblanadi. Politsiya bayonotida aytilishicha, yomg‘ir suvi osmondan yog‘ib tushgach, bochkaga tushganidan so‘ng uning egasiga tegishli hisoblanadi.
Tergov natijalariga ko‘ra, voqea soat to‘rtlarda sodir bo‘lgan. Ayol suv idishi bilan ikki marta ko‘chani kesib o‘tib, qo‘shnisining hovlisidan taxminan 40 litr suv olib ketgan.
Ikkinchi safar suv olayotganda esa u avtomobildan yashirinib, chiqindilar qutisi ortiga bekingan. Welt nashri yetkazilgan zarar miqdorini 15 sent deb baholagan.
Shunga qaramay, Germaniya qonunlariga ko‘ra, hatto arzimagan qiymatdagi buyumni o‘g‘irlash ham jiddiy jazoga sabab bo‘lishi mumkin. Bu jazolar orasida katta miqdorda jarima yoki besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish hukmi mavjud.
Shunday qilib, hatto kichik ko‘rinadigan harakatlar ham qonun oldida jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.

В Германии кража дождевой воды считается преступлением
В Германии женщина может быть привлечена к уголовной ответственности за несанкционированный забор дождевой воды. Об этом сообщает Zamin.uz.
51-летняя женщина, проживающая в городе Шпахинген, находится под следствием полиции за то, что брала воду из бочки во дворе соседей и наполняла свои емкости. Об этом сообщает издание Pravilamag.
По данным полиции, хотя материальный ущерб и невелик, использование чужой собственности без разрешения считается кражей. В заявлении полиции говорится, что после того, как дождевая вода падает с неба и попадает в бочку, она принадлежит её владельцу.
По результатам расследования, инцидент произошёл около четырёх часов дня. Женщина дважды переходила улицу с ёмкостью для воды и забирала около 40 литров воды из двора соседей.
Во второй раз, когда она брала воду, она пряталась за мусорным контейнером, скрываясь от автомобиля. Издание Welt оценило причинённый ущерб в 15 центов.
Тем не менее, согласно законам Германии, даже кража предмета незначительной стоимости может повлечь серьёзное наказание. Среди наказаний могут быть крупный штраф или лишение свободы на срок до пяти лет.
Таким образом, подчёркивается, что даже, казалось бы, незначительные действия могут иметь серьёзные последствия перед законом.