Italiya Apennin va Sitsiliya orasiga ko‘prik quradi
Italiya hukumati tarixdagi eng uzun osma ko‘prikni qurish loyihasini tasdiqladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘prik Apennin yarim orolini Sitsiliya oroli bilan bog‘laydi. Loyiha uzunligi taxminan 3,3 kilometrni tashkil etadi va ikki tayanch ustuni har biri 399 metr balandlikda bo‘ladi.
Qurilish uchun ajratilgan mablag‘ 13,5 milliard yevroni tashkil etadi. Italiya bosh vaziri Jorja Meloni bu loyihani mamlakat uchun strategik ahamiyatga ega muhim tashabbus deb atadi.
Ko‘prik nafaqat transport tizimini rivojlantirishga, balki butun mamlakat infratuzilmasini yaxshilashga xizmat qiladi. Bosh vazir o‘rinbosari, transport va infratuzilma vaziri Matteo Salvini fikriga ko‘ra, loyiha natijasida Italiyaning turli hududlari orasidagi aloqalar mustahkamlanadi va mamlakat taraqqiyotiga yangi turtki beradi.
Qurilish ishlari taxminan 6 yil davom etishi kutilmoqda va unda ilg‘or texnologiyalar qo‘llaniladi. Loyihada 40 kilometrdan ortiq avtomobil va temir yo‘l yo‘laklari ham qurilishi rejalashtirilgan.
Ushbu ko‘prik faqat Janubiy Italiyaning rivojlanishiga emas, balki butun mamlakat iqtisodiyotiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Shuningdek, loyiha trans-yevropa transport tarmog‘iga qo‘shilib, Italiya uchun milliy ahamiyat kasb etadi.
Loyihaning tarixi 1960-yillarga borib taqaladi, ammo hozirgi paytda u amalga oshirish bosqichiga yetib, yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Bu tashabbus mamlakat infratuzilmasini zamonaviylashtirish va iqtisodiyotni rivojlantirishda muhim qadam bo‘ladi.

Италия построит мост между Апеннинами и Сицилией
Правительство Италии утвердило проект строительства самого длинного подвесного моста в истории. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот мост соединит полуостров Апеннины с островом Сицилия. Длина проекта составляет примерно 3,3 километра, а две опоры будут иметь высоту по 399 метров каждая.
Выделенные на строительство средства составляют 13,5 миллиарда евро. Премьер-министр Италии Джорджа Мелони назвала этот проект важной инициативой стратегического значения для страны.
Мост будет способствовать не только развитию транспортной системы, но и улучшению всей инфраструктуры страны. По мнению заместителя премьер-министра, министра транспорта и инфраструктуры Маттео Сальвини, проект укрепит связи между различными регионами Италии и даст новый импульс развитию страны.
Ожидается, что строительство продлится около 6 лет и будет использовать передовые технологии. В проекте также предусмотрено строительство более 40 километров автомобильных и железнодорожных путей.
Этот мост окажет положительное влияние не только на развитие Южной Италии, но и на экономику всей страны. Кроме того, проект войдет в трансъевропейскую транспортную сеть и приобретет национальное значение для Италии.
История проекта восходит к 1960-м годам, однако в настоящее время он достиг стадии реализации и открывает новые возможности. Эта инициатива станет важным шагом в модернизации инфраструктуры и развитии экономики страны.