Isroil armiyasi G‘azoga keng ko‘lamli hujum boshladi
Kecha, 20 avgust kuni Isroil armiyasi G‘azo shahriga keng ko‘lamli bostirib kirish operatsiyasini rasmiy ravishda boshlaganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “The Jerusalem Post” xabar berdi. Qaror G‘azo sektoridagi vaziyatning keskinlashuvi va ommaviy axborot vositalarida tarqalgan videolardan so‘ng qabul qilindi.
Isroil armiyasining rasmiy vakili, brigada generali Effi Defrin, armiya kuchlari allaqachon G‘azo shahrining chekka hududlarini nazorat qilib turganini bildirdi. Shuningdek, u bu hafta davomida Isroil fuqarolariga harbiy chaqiruv xabarnomalari yuborilayotganini, shu oy oxirigacha yana 20 mingta xat tarqatilishi rejalashtirilganini ma’lum qildi.
Defrinning ta’kidlashicha, Isroil armiyasi tinch aholi uchun xavfsiz evakuatsiya va gumanitar hamda tibbiy yordam ko‘rsatishni ta’minlashga alohida e’tibor qaratmoqda. Operatsiyaga “Gideon aravalari 2” nomi berilgan.
Oldingi xabarlarda HAMAS tomonidan garovdagilar haqidagi video tarqalganidan so‘ng Isroil butun G‘azo sektorini bosib olish masalasini ko‘rib chiqayotgani haqida ma’lumot berilgan edi. Videoda garovdagi erkaklardan biri oziq-ovqatsiz qolganini va hayot uchun kurashayotganini aytadi.
Isroil HAMASni garovdagilarni ozod qilmaslikda ayblasa ham, guruh bu da’volarni rad etib, garovdagilarga askarlar va ochlikdan aziyat chekkan fuqarolar bilan bir xil taom berilganini ta’kidlamoqda. BBC xabariga ko‘ra, Bosh vazir Binyamin Netanyaxu boshchiligidagi hukumat G‘azo sektorini to‘liq egallash va garovdagilarni harbiy yo‘l bilan ozod qilish rejalarini ko‘rib chiqmoqda.
Hukumat operatsiyaning boshlanish sanasini rasmiy e’lon qilmagan bo‘lsa-da, mahalliy matbuot armiyaning darhol shaharga kirishi kutilmasligini, avvalo tinch aholi xavfsiz evakuatsiya qilinishini ta’kidlamoqda. Shu bilan birga, Netanyaxu Isroilning boshqa yo‘li qolmaganini, maqsad HAMASni butunlay yo‘q qilish ekanini aytdi.
Shuning uchun G‘azo sektoridagi harbiy harakatlarni kengaytirish zarur deb hisoblanmoqda. Bu qaror mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi va xalqaro hamjamiyatning e’tiborini tortuvchi yangi bosqichga olib kelishi mumkin.

Армия Израиля начала масштабное наступление на Газу
Вчера, 20 августа, армия Израиля официально объявила о начале масштабной операции по вторжению в город Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил «The Jerusalem Post». Решение было принято после обострения ситуации в секторе Газа и появления в СМИ видеоматериалов.
Официальный представитель армии Израиля, бригадный генерал Эффи Дефрин, заявил, что войска уже контролируют окраины города Газа. Также он сообщил, что на этой неделе израильским гражданам направляются повестки о военной службе, а к концу месяца планируется рассылка ещё 20 тысяч таких уведомлений.
По словам Дефрина, армия Израиля уделяет особое внимание обеспечению безопасной эвакуации мирного населения, а также оказанию гуманитарной и медицинской помощи. Операция получила название «Гидеонские колесницы 2».
Ранее сообщалось, что после распространения видео с заложниками, опубликованного ХАМАС, Израиль рассматривает вопрос о полном захвате сектора Газа. На видео один из заложников говорит, что остался без еды и борется за жизнь.
Хотя Израиль обвиняет ХАМАС в отказе освобождать заложников, группа отвергает эти обвинения и утверждает, что заложникам дают такую же пищу, как и солдатам и гражданским, страдающим от голода. По данным BBC, правительство во главе с премьер-министром Биньямином Нетаньяху рассматривает планы полного захвата сектора Газа и освобождения заложников военным путем.
Хотя правительство официально не объявило дату начала операции, местные СМИ отмечают, что армия не планирует немедленное вступление в город, а прежде всего будет обеспечена безопасная эвакуация мирного населения. В то же время Нетаньяху заявил, что у Израиля не осталось другого выбора, и цель — полное уничтожение ХАМАС.
Поэтому считается необходимым расширение военных действий в секторе Газа. Это решение может усложнить ситуацию в регионе и привести к новому этапу, привлекающему внимание международного сообщества.