Fransiya AQSH sanksiyalarini xalqaro adolatga tahdid deb atadi
Fransiya hukumati Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan qo‘llangan yangi sanksiyalarga jiddiy norozilik bildirdi. Bu sanksiyalar Xalqaro Jinoyat Sudi (XJS) tergov ishlarida ishtirok etgan xorijlik sudyalarga nisbatan qo‘llanmoqda.
Fransiya Tashqi ishlar vazirligi tomonidan berilgan bayonotda ushbu holat keskin tanqid qilindi. Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH XJSning to‘rt nafar sudyasiga, jumladan fransiyalik Nikolya Giyuga sanksiyalar joriy etdi.
Bu qaror Parijda katta e’tiroz uyg‘otdi. Fransiyalik rasmiylar ta’kidicha, Amerika hukumati bunday qadam bilan sud organlarining mustaqilligiga putur yetkazmoqda va adolat tamoyillarini buzmoqda.
Parij tashqi ishlar vazirligi bayonotida AQSH pozitsiyasi “hafsalani pir qiluvchi holat” deb baholandi. Shuningdek, sudyalarga qarshi sanksiyalar noqonuniy va demokratiya tamoyillariga zid ekanligi ta’kidlandi.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda AQSH Davlat kotibi Marko Rubio XJS tergovlari doirasida AQSH va Isroil fuqarolariga qarshi sanksiyalar joriy etilishini ma’lum qilgan edi. Ushbu cheklovlar kanadalik Kimberli Prost, fransiyalik Nikolya Giyu, fidjilik Nazhat Shamim Xon va senegallik Mame Mandiaye Niang kabi taniqli huquqshunoslar va sudyalarni o‘z ichiga oladi.
Fransiya ushbu holatni xalqaro adolat tizimiga siyosiy bosim sifatida ta’sir etish deb baholamoqda. Mutaxassislar fikricha, bu mojaro AQSH va Yevropa Ittifoqi davlatlari o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sinovga aylanishi mumkin.

Франция назвала санкции США угрозой международной справедливости
Правительство Франции выразило серьёзное недовольство новыми санкциями, введёнными Соединёнными Штатами Америки. Эти санкции применяются к иностранным судьям, участвовавшим в расследованиях Международного уголовного суда (МУС).
В заявлении Министерства иностранных дел Франции дано резкое осуждение данной ситуации. По данным, США ввели санкции против четырёх судей МУС, в том числе против француза Николя Гийо.
Это решение вызвало большое возмущение в Париже. Французские официальные лица подчёркивают, что таким шагом американское правительство наносит ущерб независимости судебных органов и нарушает принципы справедливости.
В заявлении министерства иностранных дел Парижа позиция США была охарактеризована как «возмутительная ситуация». Также было подчеркнуто, что санкции против судей являются незаконными и противоречат принципам демократии.
Напомним, что недавно государственный секретарь США Марко Рубио объявил о введении санкций в рамках расследований МУС против граждан США и Израиля. Эти ограничения касаются известных юристов и судей, таких как канадка Кимберли Прост, француз Николя Гийо, фиджиец Назхат Шамим Хон и сенегалец Мам Мандиайе Ньянг.
Франция рассматривает эту ситуацию как политическое давление на систему международной справедливости. По мнению экспертов, этот конфликт может стать новым испытанием в отношениях между США и государствами Европейского союза.