Qirg‘izistonda vazir o‘rinbosari korrupsiya bilan hibsga olindi
Qirg‘izistonda davlat boshqaruvi tizimida katta mojaro yuzaga keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi ma’lumotiga ko‘ra, suv xo‘jaligi, qishloq xo‘jaligi va qayta ishlash sanoati vaziri o‘rinbosari korrupsiya ayblovlari bilan hibsga olindi. Shuningdek, vazirlik qoshidagi veterinariya xizmati direktori ham qo‘lga olingan.
Ularning shaxsiyati tergov sabablari bilan oshkor qilinmagan. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yil iyulida hukumat go‘sht narxini barqarorlashtirish maqsadida chorva mollari eksporti uchun kvotalar joriy qilgan.
Biroq ayrim mansabdor shaxslar bu tizimdan noqonuniy foydalanib, kvotalarni chorvachilik bilan shug‘ullanmagan shaxslarga berishgan. Keyinchalik vositachilar ushbu kvotalarni tijoratga aylantirib, qayta sotgan.
Bozorda qoramol uchun kvota har biri taxminan 300 dollardan, mayda qoramol uchun esa 5 ming so‘mdan sotilgan. Natijada, faqat Jalolobod viloyati orqali O‘zbekistonga 40 mingdan ortiq chorva noqonuniy olib o‘tilgan.
Bu esa ichki bozorda go‘sht narxining keskin oshishiga sabab bo‘lgan. Hozirda jinoyat ishi doirasida qo‘lga olingan shaxslar Jaloloboddagi MXX tergov izolatorida saqlanmoqda.

В Кыргызстане заместитель министра арестован по обвинению в коррупции
В Кыргызстане возник крупный скандал в системе государственного управления. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственного комитета национальной безопасности, заместитель министра водного хозяйства, сельского хозяйства и перерабатывающей промышленности был задержан по обвинению в коррупции. Также был задержан директор ветеринарной службы при министерстве.
Их личности не разглашаются по причинам следствия. Согласно информации, в июле 2025 года правительство ввело квоты на экспорт скота с целью стабилизации цен на мясо.
Однако некоторые должностные лица незаконно использовали эту систему, предоставляя квоты лицам, не занимающимся животноводством. Позже посредники превращали эти квоты в коммерческие и перепродавали их.
На рынке квота на крупный рогатый скот продавалась примерно по 300 долларов за штуку, а на мелкий скот — по 5 тысяч сум. В результате через Джалал-Абадскую область в Узбекистан было незаконно вывезено более 40 тысяч голов скота.
Это привело к резкому росту цен на мясо на внутреннем рынке. В настоящее время задержанные лица содержатся в следственном изоляторе ГКНБ в Джалал-Абаде в рамках уголовного дела.
Следственные действия продолжаются, и в ближайшие дни ожидается публикация новой информации. Эксперты подчеркивают, что подобные случаи наносят серьезный ущерб экономической безопасности и негативно влияют на повседневную жизнь населения.