Yevropada chivinlar orqali kasalliklar ko‘paymoqda
Yevropa qit’asida chivinlar orqali yuqadigan kasalliklar soni keskin oshmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa Ittifoqining sog‘liqni saqlash idoralari ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yil yozida G‘arbiy Nil va chikungunya viruslari bilan kasallanganlar soni rekord darajaga yetdi. Bu ko‘rsatkich so‘nggi uch yil ichidagi eng yuqori raqamdir.
Kasalliklarni oldini olish va nazorat qilish bo‘yicha Yevropa markazi (ECDC) rasmiy bayonotida, ayniqsa G‘arbiy Nil virusiga bog‘liq 335 ta holat va chikungunya virusining 27 marta yuqishi qayd etilgani ta’kidlandi. Bu raqamlar Yevropada chivinlar orqali yuqadigan kasalliklarning jiddiy muammo ekanini ko‘rsatadi.
ECDC direktori Pamela Rendi-Vagnerning fikricha, Yevropa yangi bosqichga o‘tmoqda, chunki ushbu kasalliklarning tarqalish doirasi kengaymoqda va uzoq muddatli muammo sifatida qolishi mumkin. Mutaxassislar iqlim o‘zgarishi sabab chivinlar mavsumi uzayib, ularning ko‘payishi uchun qulay sharoitlar paydo bo‘layotganini ta’kidlashmoqda.
Haroratning ko‘tarilishi, qish faslining yumshoq o‘tishi va yog‘ingarchilikning o‘zgarishi viruslarning tez va keng tarqalishiga turtki bermoqda. ECDC ma’lumotlariga ko‘ra, chikungunya isitmasini tarqatuvchi Osiyo yo‘lbars chivinlari hozirda Yevropaning 16 mamlakati va 369 hududida aniqlangan.
O‘n yil oldin esa bu ko‘rsatkich faqat 114 hududni tashkil etgan edi. G‘arbiy Nil virusi har yili yangi hududlarga tarqalmoqda.
2025 yilda Ruminiyaning Selaj grafligi hamda Italiya viloyatlaridan Latina va Frozinone hududlarida virus tarqalishi qayd etildi. Ushbu hududlarda kamida o‘n kishi virus oqibatida vafot etgani haqida xabarlar mavjud.
Ekspertlar chivinlar orqali yuqadigan kasalliklar Yevropada endemik kasalliklarga aylanishi mumkinligini ogohlantirmoqda. Bu holat nafaqat sog‘liqni saqlash tizimiga, balki butun qit’a aholisi hayot sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shu bois, ushbu muammo yuzasidan tezkor choralar ko‘rish va kasalliklarning oldini olishga qaratilgan tadbirlarni kuchaytirish muhim hisoblanadi.

В Европе увеличивается количество заболеваний, передаваемых комарами
В Европе резко увеличилось количество заболеваний, передающихся комарами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным органов здравоохранения Европейского Союза, этим летом число заболевших вирусами Западного Нила и чикунгунья достигло рекордного уровня. Этот показатель является самым высоким за последние три года.
В официальном заявлении Европейского центра по профилактике и контролю заболеваний (ECDC) отмечается, что зафиксировано 335 случаев, связанных с вирусом Западного Нила, и 27 случаев заражения вирусом чикунгунья. Эти цифры показывают, что заболевания, передающиеся комарами, являются серьёзной проблемой в Европе.
По мнению директора ECDC Памелы Ренди-Вагнер, Европа переходит на новый этап, поскольку зона распространения этих заболеваний расширяется и они могут стать долгосрочной проблемой. Специалисты подчёркивают, что из-за изменения климата сезон активности комаров удлиняется, создавая благоприятные условия для их размножения.
Повышение температуры, мягкая зима и изменения в осадках способствуют быстрому и широкому распространению вирусов. По данным ECDC, азиатские тигровые комары, переносчики вируса чикунгунья, сейчас обнаружены в 16 странах Европы и 369 регионах.
Десять лет назад этот показатель составлял всего 114 регионов. Вирус Западного Нила ежегодно распространяется на новые территории.
В 2025 году распространение вируса было зафиксировано в уезде Селаж в Румынии, а также в итальянских провинциях Латина и Фрозиноне. Сообщается, что в этих регионах по меньшей мере десять человек умерли в результате заражения вирусом.
Эксперты предупреждают, что заболевания, передающиеся комарами, могут стать эндемичными в Европе. Это негативно скажется не только на системе здравоохранения, но и на качестве жизни всего населения континента.
Поэтому важно принять оперативные меры и усилить мероприятия, направленные на профилактику заболеваний.