AQSH-Meksika chegarasidagi devor qora rangga bo‘yalanadi
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, chegara bo‘ylab o‘rnatilgan metall devorlar yaqin kelajakda qora rangga bo‘yaladi. Ushbu chora devorning quyosh nurlari ta’sirida yanada qizib, noqonuniy muhojirlarning uni yengib o‘tishini qiyinlashtirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
AQSH ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noem 19 avgust kuni Nyu-Meksiko shtatidagi chegara hududiga tashrif buyurganida bu haqda ma’lumot berdi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, ushbu tashabbus bevosita Prezident Donald Trampning topshirig‘iga binoan amalga oshirilmoqda.
Tramp qora rang issiqlikni ko‘proq tortishini va shu orqali devorni bosib o‘tish jarayonini murakkablashtirishini ta’kidlagan. Hozircha bu g‘oyaning aniq muallifi va uning qachon to‘liq amalga oshirilishi haqida batafsil ma’lumot berilmagan.
Ba’zi manbalar bu borada hali ko‘plab savollar mavjudligini bildiradi. AQSH chegara xizmatining rahbari Mayk Benks esa qora rangga bo‘yash nafaqat noqonuniy muhojirlarni qaytarishda, balki devorni zangdan himoya qilishda ham foydali bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Uning fikricha, metall konstruksiyalar umrini uzaytirish ham ushbu chora orqali ta’minlanadi. Shunday qilib, qora rangga bo‘yash masalasi AQSH chegara siyosatida yangi bahslarga sabab bo‘lmoqda.
Mutaxassislarning fikrlari turlicha: bir qismi bu chorani noqonuniy muhojirlikka qarshi qat’iy qadam deb hisoblasa, boshqalar uni ramziy harakat sifatida baholamoqda.

Стена на границе США и Мексики будет окрашена в черный цвет
Согласно официальным данным, металлические стены, установленные вдоль границы, в ближайшем будущем будут покрашены в черный цвет. Эта мера направлена на то, чтобы стена сильнее нагревалась под воздействием солнечных лучей и тем самым усложняла нелегальным мигрантам её преодоление.
Министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм сообщила об этом 19 августа во время визита в приграничный район штата Нью-Мексико. По словам министра, эта инициатива реализуется по прямому указанию президента Дональда Трампа.
Трамп подчеркнул, что черный цвет сильнее притягивает тепло, что усложнит процесс преодоления стены. Пока не предоставлено подробной информации о конкретном авторе этой идеи и сроках её полного воплощения.
Некоторые источники отмечают, что по этому вопросу остаётся много вопросов. Руководитель службы пограничного контроля США Майк Бенкс подчеркнул, что покраска в черный цвет может быть полезна не только для отпугивания нелегальных мигрантов, но и для защиты стены от коррозии.
По его мнению, эта мера также продлит срок службы металлических конструкций. Таким образом, вопрос покраски в черный цвет вызывает новые споры в политике США в области пограничного контроля.
Мнения экспертов разнятся: одни считают эту меру решительным шагом в борьбе с нелегальной миграцией, другие оценивают её как символический жест.