Yevropa Ukrainani himoya qilish mexanizmini yaratmoqda
Yevropaning yetakchi davlatlari Ukraina xavfsizligini mustahkamlash va uning kelajagini kafolatlash maqsadida yangi himoya mexanizmi yaratish ustida ish olib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu tizim NATOning 5-moddasiga o‘xshash bo‘lib, kollektiv himoya prinsipi asosida ishlaydi. Agar Rossiya Ukrainaga yana bir bor hujum qilsa, G‘arb davlatlari 24 soat ichida favqulodda maslahat yig‘ilishi o‘tkaziladi.
Ushbu yig‘ilishda Ukrainaga harbiy yordam berish yoki bermaslik bo‘yicha yakuniy qaror qabul qilinadi. Italiya bosh vaziri Jorjiya Meloni ushbu tashabbusning asosiy ilgari suruvchilaridan biri hisoblanadi.
Manbalarga ko‘ra, yangi mexanizm nafaqat Ukraina xavfsizligini ta’minlash, balki Yevropaning geosiyosiy barqarorligini mustahkamlashga ham xizmat qiladi. Rejaga ko‘ra, yangi tizim doirasida Ukrainaga tezkor va uzoq muddatli mudofaa yordami ko‘rsatiladi, iqtisodiy yordam beriladi hamda iqtisodiy barqarorlik saqlanadi.
Shuningdek, Ukraina armiyasi qo‘shimcha qurol-aslaha va zarur resurslar bilan mustahkamlanadi. Rossiyaga nisbatan yangi iqtisodiy sanktsiyalar joriy etilishi ham ko‘zda tutilmoqda.
Shunday qilib, Yevropa yetakchilari Ukraina xavfsizligini ta’minlash uchun NATOga o‘xshash himoya mexanizmini yaratishni jiddiy ko‘rib chiqmoqda. Bu tashabbus Ukraina uchun qo‘shimcha himoya bo‘lishi bilan birga, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam hisoblanadi.

Европа создает механизм защиты Украины
Ведущие страны Европы работают над созданием нового механизма защиты с целью укрепления безопасности Украины и гарантирования её будущего. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта система похожа на статью 5 НАТО и работает на принципе коллективной защиты. Если Россия вновь нападёт на Украину, западные страны проведут экстренное совещание в течение 24 часов.
На этом совещании будет принято окончательное решение о предоставлении или отказе в военной помощи Украине. Премьер-министр Италии Джорджа Мелони считается одним из главных инициаторов этой инициативы.
По данным источников, новый механизм служит не только обеспечению безопасности Украины, но и укреплению геополитической стабильности Европы. Согласно плану, в рамках новой системы Украине будет оказана оперативная и долгосрочная оборонительная помощь, предоставлена экономическая поддержка и сохранена экономическая стабильность.
Кроме того, армия Украины будет усилена дополнительным вооружением и необходимыми ресурсами. Также предусматривается введение новых экономических санкций против России.
Таким образом, лидеры Европы серьёзно рассматривают создание механизма защиты, подобного НАТО, для обеспечения безопасности Украины. Эта инициатива станет дополнительной защитой для Украины и важным шагом на пути укрепления стабильности и безопасности в регионе.