Moskva restoran tanqidchisiga jarima belgilandi
Moskva shahrida taniqli restoran tanqidchisiga yozgan maqolasi uchun 200 ming rubl miqdorida jarima tayinlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda RIA Novosti agentligi sud hujjatlariga tayangan holda ma’lumot berdi. Tanqidchining maqolasida restoran interyeri, menyu va xizmat sifati haqida fikrlar bilan birga muassasa xodimlarining mulohazalari ham keltirilgan edi.
Xususan, ba’zi xodimlar maoshlarini o‘z vaqtida olmaslikdan norozi ekanliklarini bildirganlar. Aynan shu jumlalar sud ishining asosiga aylandi.
Restoran rahbariyati bu fikrlarni haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan, muassasaning obro‘siga zarar yetkazadigan ma’lumotlar deb baholadi. Natijada, javobgarlik xodimlarga emas, balki ularning so‘zlarini maqolasiga kiritgan tanqidchiga yuklandi.
Moskva arbitraj sudi qaroriga ko‘ra, tanqidchi jarimani to‘lash bilan birga sud xarajatlari va davlat boji hamda boshqa majburiy to‘lovlarni ham qoplashi lozim. Ushbu holat matbuotda axborotlarni yoritishda ehtiyotkorlik va aniqlik zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Москве ресторанному критику назначен штраф
В Москве известному ресторанному критику назначили штраф в размере 200 тысяч рублей за написанную им статью. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом агентство РИА Новости сообщило, ссылаясь на судебные документы. В статье критика были высказаны мнения о интерьере ресторана, меню и качестве обслуживания, а также приведены комментарии сотрудников заведения.
В частности, некоторые сотрудники выразили недовольство тем, что не получают зарплату вовремя. Именно эти слова стали основанием для судебного дела.
Руководство ресторана оценило эти высказывания как недостоверные и наносящие ущерб репутации заведения. В результате ответственность была возложена не на сотрудников, а на критика, включившего их слова в статью.
Согласно решению Московского арбитражного суда, критик должен оплатить штраф, а также судебные издержки, государственную пошлину и другие обязательные платежи. Этот случай вновь показал необходимость осторожности и точности при освещении информации в СМИ.