Xitoyda ayol qamoqdan qochish uchun uch marta farzand ko‘rdi
Bir ayol qamoq jazosidan qochish maqsadida to‘rt yil ichida uch marta farzand ko‘rdi. Chen Hong nomi bilan tanilgan bu ayol 2020-yil dekabr oyida firibgarlikda ayblanib, besh yilga ozodlikdan mahrum etilgan edi.
U qamoqdan qutulish uchun mamlakat qonunlarini o‘rganib, huquqiy imkoniyatlardan foydalandi. Xitoy qonunlariga ko‘ra, og‘ir kasallikka chalinganlar, homilador ayollar va yangi tug‘ilgan chaqaloqli mahkumlar vaqtincha jazo muddatini uyda o‘tashlari mumkin.
Shuningdek, bunday mahkumlar muntazam ravishda nazorat ostida bo‘lib, har uch oyda homiladorlik yoki kasallik holati haqida ma’lumot berishi shart. Chen Hongning uchinchi farzandi 2024-yil may oyida tug‘ilgan, ammo ayol farzandlari bilan yashamagan va eridan ajrashgan.
Mahalliy prokuratura bu holatni ayolning homiladorlikni qamoqdan qochish vositasi sifatida ishlatgani deb baholadi. Dastlab uni qamoqqa qaytarish masalasi ko‘rib chiqilgan, ammo jazosining yakunlanishiga oz vaqt qolganligi sababli vaqtincha mahbuslar markaziga joylashtirildi.
Qiziqarli jihati shundaki, Yaponiyada esa aksincha, keksaygan ayollar kambag‘allik va yolg‘izlikdan qochish uchun qamoqqa tushishni afzal ko‘rishadi. U yerda ayollar koloniyasida nafaqaxo‘rlarga parvarish va ijtimoiy yordam ko‘rsatiladi, xavfsiz muhitda yashash imkoniyati yaratiladi.
Ushbu voqea qonun va ijtimoiy qoidalar ayollar hayotiga qanday ta’sir qilishi va insonlarning qutulish hamda qo‘llab-quvvatlanishga bo‘lgan intilishlari ijtimoiy va huquqiy tizimlar bilan qanday murakkab bog‘liqlikda ekanligini ko‘rsatadi.

В Китае женщина родила троих детей, чтобы сбежать из тюрьмы
Одна женщина за четыре года родила троих детей, чтобы избежать тюремного заключения. Женщина, известная под именем Чен Хонг, была обвинена в мошенничестве в декабре 2020 года и приговорена к пяти годам лишения свободы.
Она изучила законы страны и воспользовалась юридическими возможностями, чтобы избежать тюрьмы. Согласно китайским законам, заключённые с тяжёлыми заболеваниями, беременные женщины и заключённые с новорождёнными детьми могут временно отбывать наказание дома.
Кроме того, такие заключённые должны находиться под регулярным контролем и каждые три месяца предоставлять информацию о беременности или состоянии здоровья. Третий ребёнок Чен Хонг родился в мае 2024 года, однако женщина не жила с детьми и развелась с мужем.
Местная прокуратура оценила этот случай как использование беременности в качестве способа избежать тюрьмы. Изначально рассматривался вопрос о возвращении её в тюрьму, но из-за того, что до окончания срока осталось немного времени, её поместили в центр временного содержания заключённых.
Интересно, что в Японии, наоборот, пожилые женщины предпочитают попасть в тюрьму, чтобы избежать бедности и одиночества. Там в женских колониях пенсионерам оказывают уход и социальную поддержку, создавая условия для безопасной жизни.
Этот случай показывает, как законы и социальные нормы влияют на жизнь женщин и насколько сложна взаимосвязь между стремлением людей к спасению и поддержке и социальными и правовыми системами.