Janubiy Koreya chegara chizig‘ida ogohlantiruvchi o‘q uzdi
Janubiy Koreya chegarachilari Shimoliy Koreya askarlari qisqa muddatga chegara chizig‘idan o‘tib ketganda ogohlantiruvchi o‘q uzdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat hafta boshida demilitarizatsiya qilingan hududda yuz berdi. Demilitarizatsiya qilingan hudud ikki davlat armiyalari joylashmagan neytral zona hisoblanadi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, shimoliy koreyalik askarlar chegarada ish olib borayotgan paytda chiziqdan o‘tib ketgan va keyin yana ortga qaytgan. Janubiy Koreya harbiylari ularni to‘xtatish maqsadida o‘n martadan ortiq ogohlantiruvchi o‘q uzgan.
Shimoliy Koreya bu hodisani provokatsiya deb atab, Janubiy Koreyani keskinlikni oshirishda aybladi. Pxenyan vaziyat nazoratdan chiqishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Ushbu hodisa Janubiy Koreyaning yangi prezidenti Li Chje Myon tashqi safarga chiqqan kunlarda yuz berdi. Shu bilan birga, Shimoliy Koreya chegara hududini butunlay yopish bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda.
Ikki Koreya 1953-yilda urushni to‘xtatgan bo‘lsa-da, ular o‘rtasida tinchlik shartnomasi imzolanmagan. Shuning uchun texnik jihatdan ular hanuz urush holatida hisoblanadi va bunday voqealar mintaqadagi keskinlikni yanada kuchaytirishi mumkin.

Южная Корея выстрелила предупредительный выстрел на границе
Пограничники Южной Кореи произвели предупредительный выстрел, когда северокорейские солдаты на короткое время пересекли линию границы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот инцидент произошел в начале недели в демилитаризованной зоне. Демилитаризованная зона считается нейтральной территорией, на которой не размещены войска обеих стран.
По официальным данным, северокорейские солдаты во время работы на границе пересекли линию, а затем вернулись назад. Военные Южной Кореи произвели более десяти предупредительных выстрелов, чтобы остановить их.
Северная Корея назвала этот инцидент провокацией и обвинила Южную Корею в эскалации напряженности. Пхеньян предупредил, что ситуация может выйти из-под контроля.
Этот инцидент произошел в дни, когда новый президент Южной Кореи Ли Чже Мён совершал зарубежный визит. При этом Северная Корея продолжает работы по полному закрытию приграничной зоны.
Хотя две Кореи прекратили войну в 1953 году, между ними не был подписан мирный договор. Поэтому технически они все еще находятся в состоянии войны, и подобные события могут еще больше усилить напряженность в регионе.