Yaponiya va Janubiy Koreya xavfsizlikda hamkorlikni kuchaytirdi
Yaponiya bosh vaziri Shigeru Ishiba va Janubiy Koreya prezidenti Li Chje Myon Tokioda uchrashib, xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash borasida kelishuvga erishdilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu uchrashuv Li Chje Myonning iyun oyida prezident etib saylangandan keyingi Yaponiyaga qilgan ilk tashrifi hisoblanadi. Tomonlar uch tomonlama kelishuv doirasida, AQSh bilan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, mudofaa, iqtisodiy xavfsizlik va sun’iy intellekt sohalarida qo‘shma loyihalarni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Shu bilan birga, yoshlar almashinuv dasturlarini kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi. Ikki davlat Shimoliy Koreyaning yadro va raketa tahdidlariga qarshi birgalikda harakat qilish zarurligini ta’kidladilar.
Avvalroq Yaponiyaga nisbatan tanqidiy fikrlar bildirgan Li Chje Myon Tokiodagi muzokaralarda munosabatlarni yaxshilash tarafdori ekanini bildirdi. Shuningdek, prezident Li 25-avgust kuni Vashingtonga tashrif buyurib, AQSh prezidenti bilan uchrashadi.
Uchrashuvda Xitoy va Shimoliy Koreya xavfsizlik masalalari hamda Janubiy Koreyada joylashgan AQSh qo‘shinlari uchun moliyaviy hissa muhokama qilinishi kutilmoqda. Bu uchrashuv mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash va hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Япония и Южная Корея усилили сотрудничество в области безопасности
Премьер-министр Японии Сигэру Исиба и президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён встретились в Токио и достигли соглашения об укреплении сотрудничества в области безопасности и экономики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта встреча стала первым визитом Ли Чжэ Мёна в Японию после его избрания президентом в июне. Стороны договорились в рамках трехстороннего соглашения углубить сотрудничество с США, а также развивать совместные проекты в сферах обороны, экономической безопасности и искусственного интеллекта.
Кроме того, обсуждались вопросы расширения программ обмена для молодежи. Обе страны подчеркнули необходимость совместных действий против ядерных и ракетных угроз со стороны Северной Кореи.
Ранее Ли Чжэ Мён, критиковавший Японию, заявил на переговорах в Токио о своей поддержке улучшения отношений. Также президент Ли 25 августа посетит Вашингтон и встретится с президентом США.
На встрече ожидается обсуждение вопросов безопасности, связанных с Китаем и Северной Кореей, а также финансового вклада США в содержание войск, размещенных в Южной Корее. Эта встреча направлена на обеспечение региональной стабильности и укрепление сотрудничества.