Qullikka qarshi kurash boshlanganiga 234 yil to‘ldi
Bugungi kunda insoniyat tarixidagi muhim sana — qullikka qarshi kurashning ommaviy ravishda boshlanganiga 234 yil to‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
1791 yil 23 avgustda Karib dengizidagi Santo-Domingo orolida, Fransiyaning mustamlakasi hisoblangan hududda, Afrikadan kuch bilan olib kelingan qullar ozodlik uchun qo‘zg‘olon ko‘tardilar. Ushbu voqea besh yil davom etgan qonli janglar bilan kechdi.
Natijada qullar nafaqat erkinlikka erishdilar, balki mustaqil davlat barpo etishga ham muvaffaq bo‘ldilar. Bu qo‘zg‘olon insoniyat tarixidagi ko‘p asrlik qullik tizimiga qarshi eng muhim va ta’sirli ozodlik harakatlaridan biri sifatida tan olinadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ushbu sanani Qullikka qarshi xalqaro kurash kuni deb e’tirof etgan. Bu esa har bir inson erkinlik va qadr-qimmatga ega bo‘lishi lozimligini yodga soladi.
Shunday qilib, qullikka qarshi kurash inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishda muhim ahamiyat kasb etadi. O‘tgan asrlar voqealari bizga insoniyatning ozodlik uchun doimiy kurashi haqida chuqur fikrlar beradi va kelajak avlodlarga saboq bo‘lib xizmat qiladi.

Борется с рабством уже 234 года
Сегодня исполнилось 234 года с момента массового начала борьбы против рабства в истории человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
23 августа 1791 года на острове Санто-Доминго в Карибском море, который был колонией Франции, рабы, насильно привезённые из Африки, подняли восстание за свободу. Это событие сопровождалось кровопролитными боями, продолжавшимися пять лет.
В результате рабы не только добились свободы, но и смогли создать независимое государство. Это восстание признаётся одним из самых важных и значимых движений за освобождение в истории человечества, направленных против многовековой системы рабства.
Организация Объединённых Наций признала эту дату Международным днём борьбы против рабства. Это напоминает о том, что каждый человек должен обладать свободой и достоинством.
Таким образом, борьба против рабства имеет важное значение в защите прав и свобод человека. События прошлых веков дают нам глубокие размышления о постоянной борьбе человечества за свободу и служат уроком для будущих поколений.
Уроки, извлечённые из истории борьбы против рабства, и сегодня способствуют укреплению человеческих ценностей.