Italiya va Fransiya Ukrainaga qo‘shin yuborishni tortishmoqda
Yevropada Ukraina masalasi bo‘yicha keskin tortishuv va siyosiy ziddiyatlar yanada kuchaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, Fransiya va Italiya o‘rtasida Yevropa qo‘shinlarini Ukrainaga yuborish tashabbusi yuzasidan jiddiy diplomatik mojaro yuzaga keldi. AFP agentligi tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, Italiya bosh vaziri o‘rinbosari va “Liga” partiyasi yetakchisi Matteo Salvini Buyuk Britaniya va Fransiya yetakchiligidagi “Xohlovchilar koalitsiyasi” tomonidan muhokama qilinayotgan tinchlikparvar kuchlarni Ukrainaga jo‘natish g‘oyasiga keskin e’tiroz bildirdi.
Salvini o‘z bayonotida Fransiya prezidenti Emmanuel Makronga murojaat qilib, “Makron o‘zi qo‘liga miltiq olib, dubulg‘a kiysin va Ukrainaga borsin” degan. Uning bu so‘zlari Italiya va Fransiyada katta munozaralarga sabab bo‘ldi.
AFPning diplomatik manbalariga ko‘ra, ushbu chiqishdan so‘ng Italiyaning Parijdagi elchisi Emanuela D’Alessandro Fransiya Tashqi ishlar vazirligiga chaqirilgan. Fransuz diplomatlari Salvinining gaplarini ikki davlat o‘rtasidagi ishonch muhitiga va tarixiy munosabatlarga zid deb baholagan.
Shuni ta’kidlash kerakki, Salvinining Makronga nisbatan tanqidlari yangi emas. Joriy yil mart oyida ham u Fransiya prezidentini tanqid qilib, uni Yevropani Rossiya bilan keng ko‘lamli to‘qnashuvga olib borayotganlikda ayblagan edi.
Shu tariqa, Ukraina masalasi atrofidagi munozaralar Yevropa siyosatchilari orasida yanada qizib bormoqda. Kuzatuvchilarga ko‘ra, Salvinining qat’iy pozitsiyasi Italiyaning Ukrainaga harbiy kontingent yuborish masalasidagi siyosatiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Италия и Франция спорят о направлении войск в Украину
В Европе обострились острые споры и политические противоречия по вопросу Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно серьёзный дипломатический конфликт возник между Францией и Италией по инициативе отправки европейских войск в Украину. По данным агентства AFP, заместитель премьер-министра Италии и лидер партии «Лига» Маттео Сальвини резко выступил против идеи отправки миротворческих сил в Украину, обсуждаемой в рамках коалиции «Желающих» под руководством Великобритании и Франции.
В своём заявлении Сальвини обратился к президенту Франции Эммануэлю Макрону с призывом: «Макрону самому взять в руки винтовку, надеть шлем и поехать в Украину». Эти слова вызвали большие споры в Италии и Франции.
По дипломатическим источникам AFP, после этого выступления посол Италии в Париже Эмануэла Д’Алессандро была вызвана в Министерство иностранных дел Франции. Французские дипломаты оценили слова Сальвини как противоречащие атмосфере доверия между двумя странами и историческим отношениям.
Следует отметить, что критика Сальвини в адрес Макрона не нова. В марте этого года он также критиковал президента Франции, обвиняя его в том, что он ведёт Европу к широкомасштабному конфликту с Россией.
Таким образом, споры вокруг вопроса Украины продолжают накаляться среди европейских политиков. По мнению наблюдателей, твёрдая позиция Сальвини может серьёзно повлиять на политику Италии в отношении отправки военного контингента в Украину.