Bavariya bosh vaziri Germaniya qo‘shinlarini AQShsiz yubormaydi
Bavariya bosh vaziri va Xristian-ijtimoiy ittifoq yetakchisi Markus Zeder Germaniya qo‘shinlarini Ukrainaga joylashtirish masalasi AQShning ishtirokisiz maqsadga muvofiq emasligini ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrini ARD telekanaliga bergan intervyusida bildirib, bunday qarorlar NATO harbiylari ishtirokisiz qabul qilinmasligini aytdi. Siyosatchining so‘zlariga ko‘ra, Ukrainada NATO qo‘shinlarining qatnashishi haqida hozircha hech qanday reja yo‘q va bunday masala kun tartibida ham emas.
U, har qanday sharoitda bu jarayonda NATO harbiylari ishtirok etmasligini aniq bildirdi. Shuningdek, avvalroq AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens tinchlikka erishish uchun Ukraina xavfsizligini ta’minlash va hududiy chegaralarni belgilash muhimligini qayd etgan edi.
Uning fikricha, aynan shu yo‘l bilan tomonlar o‘rtasida kelishuvga erishish uchun zarur shart-sharoitlar yaratilishi mumkin. Bu nuqtai nazar tinchlik jarayonining asosiy yo‘nalishlarini belgilab beradi.
Germaniya va AQSh yetakchilari o‘zaro kelishgan holda, Ukrainadagi vaziyatni barqarorlashtirish va harbiy to‘qnashuvlarni kamaytirish yo‘lida izchil harakat qilmoqda. Shu sababli, Germaniya qo‘shinlarini mustaqil ravishda Ukrainaga yuborish rejalari mavjud emas va bu masalada AQSh bilan hamkorlik muhim hisoblanadi.

Премьер-министр Баварии не отправит немецкие войска без США
Премьер-министр Баварии и лидер Христианско-социального союза Маркус Зедер подчеркнул, что размещение немецких войск в Украине без участия США нецелесообразно. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выразил это мнение в интервью телеканалу ARD, отметив, что такие решения не принимаются без участия военных НАТО. По словам политика, на данный момент нет никаких планов участия войск НАТО в Украине, и этот вопрос не стоит на повестке дня.
Он ясно заявил, что при любых обстоятельствах военные НАТО не будут участвовать в этом процессе. Ранее вице-президент США Джей Ди Вэнс отмечал важность обеспечения безопасности Украины и определения территориальных границ для достижения мира.
По его мнению, именно таким образом можно создать необходимые условия для достижения соглашения между сторонами. Эта точка зрения определяет основные направления мирного процесса.
Лидеры Германии и США согласованно предпринимают последовательные шаги для стабилизации ситуации в Украине и сокращения военных столкновений. Поэтому планы по самостоятельному отправлению немецких войск в Украину отсутствуют, и сотрудничество с США в этом вопросе считается важным.