Koinotda yangi hayot signallari qidirilmoqda
Insoniyat asrlar davomida koinotda boshqa aqlli mavjudotlarni topish orzusini amalga oshirishga intilib kelmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Pensilvaniya universiteti olimlari tomonidan olib borilgan so‘nggi tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, radioto‘lqinlarga asoslangan sun’iy signallar yordamida koinotda yangi hayot shakllarini qidirish ilmiy jihatdan mumkin. Tadqiqot hammuallifi, professor Jozef Latsio ta’kidlashicha, hozirgi kunda olimlar insoniyat tomonidan ilgari ishlatilmagan eng kuchli radio signalini koinotga yo‘llamoqda.
Bu ilmiy yutuq kelajakda Yerdan tashqarida mavjud bo‘lishi mumkin bo‘lgan sivilizatsiyalarni o‘rganishda muhim ahamiyat kasb etadi. Mutaxassislarning fikricha, signal kuchayishi va uning uzoq galaktikalarga yetib borishi orqali boshqa aqlli sivilizatsiyalardan javob olish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Bu esa insoniyatga nafaqat astronomik kuzatuvlar va teleskoplarga tayanishga, balki bevosita muloqot yo‘li bilan ham koinotdagi boshqa hayot shakllari bilan bog‘lanishga imkon yaratadi. Shu tariqa, insoniyat yangi ilmiy yutuqlar orqali koinotdagi mavjudlikni chuqurroq o‘rganishi mumkin bo‘ladi.

В космосе ищут новые сигналы жизни
Человечество на протяжении веков стремится осуществить мечту найти других разумных существ во Вселенной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Последние исследования, проведённые учёными Пенсильванского университета, показали, что поиск новых форм жизни во Вселенной с помощью искусственных сигналов на основе радиоволн научно возможен. Соавтор исследования, профессор Джозеф Лацио, отмечает, что в настоящее время учёные направляют в космос самый мощный радиосигнал, ранее не использовавшийся человечеством.
Это научное достижение имеет важное значение для изучения возможных внеземных цивилизаций в будущем. По мнению специалистов, усиление сигнала и его достижение дальних галактик создаёт возможность получить ответ от других разумных цивилизаций.
Это даёт человечеству возможность не только опираться на астрономические наблюдения и телескопы, но и напрямую связываться с другими формами жизни во Вселенной посредством общения. Таким образом, благодаря новым научным достижениям, человечество сможет глубже изучить существование во Вселенной.