Dorixona qo‘ng‘irog‘i oila buzilishiga sabab bo‘ldi
Xitoyning Yanszyan shahrida yashovchi erkak dorixona tarmog‘ini oilasining buzilishiga sababchi bo‘lganlikda ayblab, sudga murojaat qilish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, u mahbubasi uchun kontratseptiv dori sotib olishga harakat qilgan, biroq jarayon kutilmaganda oshkor bo‘lib, nikohi xavf ostida qolgan. Erkak to‘lovni mobil ilova orqali amalga oshirgan, ammo texnik nosozlik tufayli operatsiya bajarilmagan.
Shundan so‘ng dorixona xodimlari uning ko‘rsatgan raqami orqali bog‘lanishga harakat qilgan, ammo qo‘ng‘iroqqa uning rafiqasi javob bergan. Ayol shubhalanib, xodimdan qo‘shimcha ma’lumot so‘ragan va shu tariqa sir ochilgan.
Erkak internetda videomurojaat qilib, nafaqat o‘zi, balki “ikkinchi oila”ning ham vayron bo‘lishi mumkinligini ta’kidlagan. U dorixonani javobgarlikka tortishni, dalil sifatida esa xodim va turmush o‘rtog‘i o‘rtasidagi yozishmalar hamda skrinshotlarni taqdim etishni rejalashtirmoqda.
Xenan Zejin advokatlik firmasining vakili Fu Jianning fikricha, erkak moddiy tovon talab qilishi mumkin, ammo buni isbotlash oson emas. Unga ko‘ra, oila buzilishining asosiy sababi erkakning o‘zi va uning xatti-harakatlari hisoblanadi.
Shu bois, birinchi navbatda erkak o‘z qilmishi uchun javob berishi kerak. Agar dorixona xodimlari shaxsiy hayotga haqiqatan aralashgan bo‘lsa, ularning ham qonuniy javobgarligi bo‘lishi mumkin.
Fu Jian qo‘shimcha qilib, agar sudga murojaat qilinsa, dorixona qo‘ng‘irog‘i va nikoh buzilishi o‘rtasidagi sababiy bog‘liqlik aniq dalillar bilan ko‘rsatilishi lozimligini ta’kidladi. Shuningdek, qo‘ng‘iroqning o‘zi qonunga zid emasligi va ma’lumot oshkor etish maqsadida qilinmaganligi sababli shaxsiy huquq buzilganini isbotlash qiyinligini aytdi.

Звонок из аптеки стал причиной распада семьи
Мужчина, проживающий в городе Янцзян, Китай, заявил о намерении обратиться в суд, обвиняя сеть аптек в разрушении его семьи. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, он пытался купить контрацептивы для своей возлюбленной, но процесс неожиданно стал известен, и брак оказался под угрозой. Мужчина оплатил покупку через мобильное приложение, однако из-за технической неисправности операция не была выполнена.
После этого сотрудники аптеки пытались связаться с ним по указанному номеру, но на звонок ответила его жена. Женщина заподозрила неладное, запросила дополнительную информацию у сотрудника, и таким образом тайна раскрылась.
Мужчина записал видеообращение в интернете, подчеркнув, что пострадать может не только он сам, но и «вторая семья». Он планирует привлечь аптеку к ответственности, предоставив в качестве доказательств переписку между сотрудником и супругой, а также скриншоты.
По мнению представителя адвокатской фирмы Хэнань Зэдзинь Фу Цзяна, мужчина может требовать материальную компенсацию, но доказать это будет непросто. По его мнению, основная причина распада семьи — сам мужчина и его поведение.
Поэтому в первую очередь мужчина должен нести ответственность за свои поступки. Если сотрудники аптеки действительно вмешивались в личную жизнь, то и они могут нести законную ответственность.
Фу Цзян добавил, что в случае обращения в суд необходимо будет представить убедительные доказательства причинно-следственной связи между звонком из аптеки и распадом брака. Также он отметил, что сам звонок не является незаконным и не был сделан с целью раскрытия информации, поэтому доказать нарушение личных прав будет сложно.