Germaniyada tadbirkorlar kayfiyati kutilmaganda yaxshilandi
Germaniyada tadbirkorlarning kayfiyati kutilmagan tarzda yaxshilandi va so‘nggi o‘n besh oy ichidagi eng yuqori darajaga ko‘tarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ifo instituti avgust oyida o‘tkazgan so‘rov natijalarini e’lon qildi. Hisobotda biznes iqlimi indeksi iyul oyidagi 88,6 ko‘rsatkichidan 89,0 ga oshgani qayd etilgan.
Mutaxassislar esa avval pasayish kuzatilishini taxmin qilgan edi. Shunga qaramay, iqtisodiyotdagi tiklanish juda sekin kechmoqda.
Ifo prezidenti Klemens Fuestning ta’kidlashicha, umumiy iqtisodiy vaziyat hali ijobiy emas. Ikkinchi chorakda Germaniya iqtisodiyoti 0,3 foizga qisqargan bo‘lsa, uchinchi chorakda atigi 0,1 foizlik o‘sish kutilmoqda.
Eksport bo‘yicha ham oldingi prognozlar biroz pasaygan. Mutaxassislar hukumatning infratuzilma loyihalari hamda Yevropa Markaziy bankining foiz stavkalarini pasaytirishi iqtisodiy faollikning asta-sekin tiklanishiga yordam berishini ta’kidlamoqda.

Настроение предпринимателей в Германии неожиданно улучшилось
Настроение предпринимателей в Германии неожиданно улучшилось и достигло самого высокого уровня за последние пятнадцать месяцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил институт Ifo, опубликовавший результаты опроса за август. В отчёте отмечается, что индекс делового климата вырос с 88,6 в июле до 89,0.
Эксперты ранее прогнозировали снижение. Тем не менее, восстановление экономики происходит очень медленно.
По словам президента Ifo Клеменса Фуеста, общая экономическая ситуация пока не является положительной. Во втором квартале экономика Германии сократилась на 0,3%, а в третьем квартале ожидается рост всего на 0,1%.
Прогнозы по экспорту также немного ухудшились. Эксперты подчёркивают, что инфраструктурные проекты правительства и снижение процентных ставок Европейским центральным банком помогут постепенно восстановить экономическую активность.