G‘azoda shifoxonaga ikki marta hujum qilindi
Isroilning G‘azodagi Xan Yunis shahridagi Nasser shifoxonasiga ikki marta uyushtirilgan hujum natijasida kamida yigirma kishi halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qurbonlar orasida besh nafar xalqaro jurnalist ham bor. BBCning xabariga ko‘ra, halok bo‘lganlar qatorida tibbiyot xodimlari ham mavjud.
Ikkinchi hujum birinchisidan keyin jabrlanganlarga yordam berish maqsadida kelgan qutqaruvchilarga qaratilgan edi. Halok bo‘lgan jurnalistlar dunyoning nufuzli nashrlari, jumladan Reuters, Associated Press, Al Jazeera va Middle East Eye bilan hamkorlik qilgan shaxslar hisoblanadi.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu ushbu voqeani fojiali tasodif deb atadi va keng ko‘lamli tergov olib borilayotganini ma’lum qildi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) G‘azodagi urush davomida kamida 242 nafar jurnalist halok bo‘lganini e’lon qildi.
BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish ommaviy axborot vositalari xodimlarining o‘limini mustaqil tarzda tergov qilishga chaqirdi. Shuningdek, u bolalar orasida ochlikdan vafot etganlarning soni ortib borayotganiga alohida e’tibor qaratdi.
2023-yil oktyabrdan buyon yuzdan ortiq bola ochlik sababli hayotdan ko‘z yumgan. Ushbu voqealar inson huquqlari va xalqaro qonunlar doirasida jiddiy muhokama qilinmoqda.

В Газе дважды атаковали больницу
В результате двух атак израильских сил на больницу Нассер в городе Хан-Юнис в Газе погибло не менее двадцати человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Среди погибших есть пять международных журналистов. По данным BBC, среди погибших также есть медицинские работники.
Вторая атака была направлена на спасателей, которые прибыли помочь пострадавшим после первой атаки. Погибшие журналисты сотрудничали с ведущими мировыми изданиями, включая Reuters, Associated Press, Al Jazeera и Middle East Eye.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал это трагическим несчастным случаем и сообщил, что проводится масштабное расследование. Организация Объединённых Наций (ООН) объявила, что во время войны в Газе погибло не менее 242 журналистов.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал к независимому расследованию гибели работников СМИ. Он также обратил особое внимание на растущее число детей, умерших от голода.
С октября 2023 года более ста детей умерли от голода. Эти события вызывают серьёзное обсуждение в рамках прав человека и международного права.