Xitoyda prezident Si Jinpingning uchinchi muddatida armiya ichida katta o‘zgarishlar yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg agentligining xabariga ko‘ra, Si Jinping shaxsan tayinlagan 79 nafar generaldan 14 nafari so‘nggi paytlarda omma ko‘z o‘ngida g‘oyib bo‘lgan yoki turli tergovlarga tortilgan. Tahlilchilar bu holatning oxirgi yigirma yil ichida ilk bor kuzatilayotganini ta’kidlashmoqda.
Eng yuqori martabali yo‘qolgan shaxs — Markaziy harbiy kuchlar qo‘mondonining o‘rinbosari Xe Veydundir. Uning korrupsiya bilan bog‘liq tergov ostida ekanligi haqida ma’lumotlar mavjud, ammo bu rasmiy tasdiqlanmagan.
Ortiqcha tozalashlar natijasida Xitoy armiyasining oliy boshqaruv organi — Markaziy harbiy kengash tarkibi keskin qisqardi. Hozirda uning yetti a’zosi o‘rniga faqat to‘rt nafari qolgan, bu esa Mao Szedun davridan beri eng past ko‘rsatkichdir.
Bloomberg tahlilchilari fikricha, Si Jinping bunday choralar orqali o‘zining shaxsiy hokimiyatini yanada mustahkamlashga harakat qilmoqda. Biroq ekspertlar asosiy harbiy rahbarlarning chetlatilishi qurolli kuchlarning tayyorgarligiga, xususan Tayvan masalasi bo‘yicha ehtimoliy mojarolarga tayyorgarlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda.
Shuningdek, ko‘plab xalqaro kuzatuvchilar bu jarayonni Si Jinpingning ichki siyosiy barqarorlikni ta’minlashga bo‘lgan intilishi bilan izohlamoqda. Ammo hozircha bunday o‘zgarishlarning Xitoy armiyasi salohiyatiga qanday ta’sir qilishi aniq emas.
Bu holat kelajakda mamlakat mudofaa siyosati va mintaqaviy xavfsizlikka ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi ehtimoli mavjud.

Си Цзиньпин начал масштабную чистку в армии Китая
В Китае в третьем сроке президентства Си Цзиньпина происходят значительные изменения в армии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Bloomberg, из 79 генералов, назначенных лично Си Цзиньпином, 14 в последнее время исчезли из поля зрения общественности или подверглись различным расследованиям. Аналитики отмечают, что такая ситуация наблюдается впервые за последние двадцать лет.
Самым высокопоставленным пропавшим является заместитель командующего Центральными военными силами Хэ Вэйдунь. Существуют сведения, что он находится под следствием по обвинению в коррупции, однако это официально не подтверждено.
В результате масштабных чисток состав высшего руководящего органа китайской армии — Центрального военного совета — резко сократился. В настоящее время вместо семи членов осталось всего четыре, что является самым низким показателем со времен Мао Цзэдуна.
По мнению аналитиков Bloomberg, Си Цзиньпин такими мерами пытается укрепить свою личную власть. Однако эксперты предупреждают, что отстранение ключевых военных руководителей может негативно сказаться на боеготовности вооружённых сил, особенно в вопросах подготовки к возможным конфликтам, связанным с Тайванем.
Кроме того, многие международные наблюдатели объясняют этот процесс стремлением Си Цзиньпина обеспечить внутреннюю политическую стабильность. Тем не менее пока неясно, как такие изменения повлияют на потенциал китайской армии.
Существует вероятность, что эта ситуация в будущем может оказать влияние на оборонную политику страны и региональную безопасность.