Avstriyada 14 yoshgacha hijob taqiq qilinadi
Avstriya hukumati maktablarda o‘qiyotgan 14 yoshgacha bo‘lgan qizlar uchun hijob taqishni rasmiy ravishda taqiqlashni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Yoshlar va oila ishlari vaziri Klaudiya Plakolm o‘z intervyusida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu taqiq nafaqat diniy nuqtai nazardan, balki bolalarning umumiy farovonligi va huquqlarini himoya qilish maqsadida joriy etilmoqda.
Plakolm hijob ayniqsa 14 yoshdan kichik qizlar uchun zarur emasligini va Islomda ham majburiy emasligini ta’kidlagan. Shuningdek, u ta’kidlashicha, zarurat tug‘ilganda ota-onalar bilan psixologlar yordamida maslahatlashuvlar o‘tkazilishi mumkin.
Maktablar bolalar va yoshlar huquqlarini himoya qiluvchi vakolatli tashkilotlarni ham jalb qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Vazir bu chora-tadbirlarni bolalarni himoya qilish va ularning o‘zini erkin hamda xavfsiz his qilishini ta’minlash uchun juda muhim deb hisoblaydi.
Hozircha hijobni yechmagan yoki taqiq qoidalariga rioya qilmagan qizlarga qanday choralar ko‘rilishi va yangi tartib qachon kuchga kirishi haqida aniq ma’lumot berilmagan. Mutasaddilar ta’kidicha, ushbu siyosat maktablardagi ta’lim muhitini muhofaza qilish va o‘smirlar uchun xavfsiz sharoit yaratishga qaratilgan birinchi qadamdir.
Shu tariqa, Avstriya hukumati bolalarning huquqlarini himoya qilish va ularning farovonligini ta’minlashda qat’iy pozitsiyada qolmoqda.

В Австрии запрещено ношение хиджаба до 14 лет
Правительство Австрии планирует официально запретить ношение хиджаба девочками до 14 лет, которые учатся в школах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом в своем интервью сообщила министр по делам молодежи и семьи страны Клаудия Плакольм. По ее словам, данный запрет вводится не только с религиозной точки зрения, но и с целью защиты общего благополучия и прав детей.
Плакольм подчеркнула, что хиджаб особенно не обязателен для девочек младше 14 лет и в исламе не является обязательным. Также она отметила, что при необходимости могут проводиться консультации с родителями при участии психологов.
Школы также смогут привлекать уполномоченные организации, защищающие права детей и молодежи. Министр считает эти меры очень важными для защиты детей и обеспечения их чувства свободы и безопасности.
Пока не предоставлена точная информация о том, какие меры будут применяться к девочкам, которые не снимут хиджаб или не будут соблюдать запрет, а также когда новый порядок вступит в силу. По словам ответственных лиц, эта политика является первым шагом к защите образовательной среды в школах и созданию безопасных условий для подростков.
Таким образом, правительство Австрии сохраняет твердую позицию в защите прав детей и обеспечении их благополучия.