2023 yil 7 oktyabrdan boshlab Isroil armiyasining G‘azo sektoriga qilgan muntazam hujumlari natijasida halok bo‘lgan falastinliklar soni 62 895 nafarni tashkil etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi bir kun ichida hududdagi Isroil hujumlari oqibatida yana 76 kishi vafot etdi. Falastin sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, oxirgi 24 soat ichida mahalliy kasalxonalarga 76 ta yangi jasad va 298 nafar jarohatlanganlar keltirilgan.
Bu raqamlar mintaqada davom etayotgan og‘ir hujumlarning natijasidir. 2025 yil 18 martdan boshlab, ya’ni 19 yanvarda kuchga kirgan sulh bitimi buzilgandan keyin, Isroil armiyasi tomonidan amalga oshirilgan hujumlar sabab halok bo‘lganlar soni 10 050 nafarga, yaradorlar esa 46 886 nafarga yetgan.
Bu holat mintaqa aholisi uchun jiddiy gumanitar muammolarni yuzaga keltirmoqda. Shuningdek, so‘nggi bir kun ichida 18 nafar falastinlik yordam olishga uringan paytda halok bo‘lgan, 106 kishi esa turli darajada jarohatlangan.
27 maydan boshlab, Isroil va AQSh rahbarligida tashkil etilgan yordam tarqatish punktlariga qilingan hujumlar davom etmoqda. Ushbu hududda halok bo‘lganlar soni 2 158 kishiga, yaralanganlar esa 15 843 nafarga yetdi.
Bu voqealar aholi orasida chuqur qayg‘u va xavotir uyg‘otmoqda. Umuman olganda, 2023 yil 7 oktyabrdan beri Isroilning G‘azo sektoriga qilgan hujumlari natijasida halok bo‘lgan falastinliklar soni 62 895, yaralanganlar esa 158 927 nafarga yetdi.
So‘nggi 24 soat ichida G‘azo kasalxonalarida ochlik va yetishmovchilik sabab 10 kishi, jumladan bolalar ham vafot etdi. Shu tariqa, ochlikdan halok bo‘lganlar soni 313 nafarga yetdi, ulardan 119 nafari bolalardir.
Ta’kidlanishicha, G‘azo sektoridagi vayronalar ostida hali ham minglab halok bo‘lganlarning jasadlari qolmoqda. Bu esa mintaqaning xalqaro gumanitar holati va inson huquqlari masalalarida og‘ir savollarni yuzaga keltirmoqda.

Число палестинцев, погибших в израильских атаках, достигло 62895
С 7 октября 2023 года в результате регулярных атак израильской армии на сектор Газа число погибших палестинцев достигло 62 895 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
За последние сутки в результате израильских атак в регионе погибло еще 76 человек. По данным Министерства здравоохранения Палестины, за последние 24 часа в местные больницы доставлено 76 новых тел и 298 раненых.
Эти цифры являются результатом продолжающихся тяжелых атак в регионе. С 18 марта 2025 года, то есть после нарушения мирного соглашения, вступившего в силу 19 января, число погибших в результате атак израильской армии достигло 10 050 человек, а раненых — 46 886.
Эта ситуация вызывает серьезные гуманитарные проблемы для населения региона. Кроме того, за последние сутки 18 палестинцев погибли, пытаясь получить помощь, а 106 человек получили ранения различной степени тяжести.
С 27 мая продолжаются атаки на пункты распределения помощи, организованные под руководством Израиля и США. Число погибших в этих районах достигло 2 158 человек, а раненых — 15 843.
Эти события вызывают глубокую скорбь и тревогу среди населения. В целом, с 7 октября 2023 года в результате израильских атак на сектор Газа погибло 62 895 палестинцев, а раненых — 158 927.
За последние 24 часа в больницах Газы из-за голода и нехватки ресурсов умерли 10 человек, в том числе дети. Таким образом, число погибших от голода достигло 313 человек, из них 119 — дети.
Отмечается, что под завалами разрушений в секторе Газа все еще остаются тела тысяч погибших. Это вызывает серьезные вопросы в отношении международной гуманитарной ситуации и прав человека в регионе.