Yaponiyaning Toyoake shahri aholiga kuniga ikki soatdan ortiq smartfon ishlatmaslikni tavsiya qilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus hozirda shahar kengashida muhokama qilinmoqda. Shahar meri Masafumi Koki fikricha, bu cheklov ish va o‘qish vaqtida qo‘llanilmaydi va qat’iy nazorat qilinmaydi.
Uning maqsadi – aholini ekran vaqtini ongli ravishda boshqarishga undashdir. Ba’zi faoliyatlar, masalan, videolarni tomosha qilish, sport mashg‘ulotlari, onlayn o‘qish yoki elektron sport mashqlari ikki soat hisobiga kirmaydi.
Merning ta’kidlashicha, ba’zi talabalar maktabga bormaslik uchun, kattalar esa uyqu va oilaviy vaqtni qisqartirish evaziga smartfondan ko‘p foydalanmoqda. Shahar kengashi qoidalarni oktyabr oyida tasdiqlashi kutilmoqda.
Taklifga ko‘ra, boshlang‘ich sinf o‘quvchilari soat 21:00dan keyin, kattalar va katta yoshdagi talabalar esa soat 22:00dan keyin qurilmalardan foydalanmasligi tavsiya etiladi. Aholi orasida ushbu taklifga turlicha munosabat bildirildi.
120 dan ortiq shaxs shikoyat qilgan bo‘lib, ularning 80 foizi qarshi chiqdi, ammo ba’zi fuqaro va oilalar bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan. Shahar ma’muriyati aholi salohiyatini va sog‘lom turmush tarzini rivojlantirish maqsadida bu chora-tadbirlarni joriy etishni rejalashtirmoqda.

Город Тойоаке ограничивает использование смартфонов населением
Город Тойоаке в Японии рекомендует жителям не использовать смартфоны более двух часов в день. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива в настоящее время обсуждается в городском совете. По мнению мэра города Масафуми Коки, это ограничение не применяется во время работы и учёбы и не будет строго контролироваться.
Его цель — побудить население сознательно управлять временем, проведённым перед экраном. Некоторые виды деятельности, такие как просмотр видео, занятия спортом, онлайн-обучение или электронный спорт, не учитываются в двухчасовом лимите.
По словам мэра, некоторые школьники используют смартфоны слишком много, чтобы не ходить в школу, а взрослые — в ущерб сну и семейному времени. Ожидается, что городская дума утвердит правила в октябре.
Согласно предложению, ученикам начальных классов рекомендуется не пользоваться устройствами после 21:00, а взрослым и старшеклассникам — после 22:00. Население отнеслось к этой инициативе по-разному.
Более 120 человек подали жалобы, из которых 80% выступили против, однако некоторые граждане и семьи поддержали эту инициативу. Администрация города планирует внедрить эти меры с целью развития потенциала населения и здорового образа жизни.