Avstraliya hududida jinoyatchilikka qarshi kurash doirasida navbatdagi yirik operatsiya muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Chegara qo‘shinlari va huquq-tartibot organlari mamlakat tarixidagi eng katta giyohvand modda partiyalaridan birini musodara qildi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, qo‘lga olingan narkotik moddalarning umumiy qiymati 64 million Avstraliya dollarini tashkil etadi.
Bu miqdor taxminan 41,8 million AQSH dollariga teng bo‘lib, ularning umumiy og‘irligi deyarli 900 kilogrammga yaqin ekani aytilmoqda. Ushbu ko‘rsatkich Avstraliya uchun yangi rekord hisoblanadi.
Politsiya bayonotida bildirilishicha, hozirda Yangi Janubiy Uels shtati orqali amfetamin turkumidagi giyohvand moddalarni mamlakatga olib kirishga urinish bilan bog‘liq jinoiy ish yuzasidan keng qamrovli tergov ishlari olib borilmoqda. Bayonotda bu voqea “Avstraliya tarixidagi eng yirik giyohvandlik jinoyatlaridan biri” sifatida ta’riflangan.
Huquq-tartibot organlarining ma’lumotlariga ko‘ra, giyohvand moddalar maxsus usulda yashirilgan. Moddalar prujinali bulon shaklida niqoblangan holda idishlarga joylashtirilgan va tashqi ko‘rinishi orqali e’tibordan chetda qolishga harakat qilingan.
Tergovchilar fikricha, ushbu jinoyat ortida xalqaro miqyosda faoliyat yurituvchi uyushgan jinoiy guruh turgan bo‘lishi mumkin. Shu sababli, Avstraliya politsiyasi xalqaro hamkor tashkilotlar bilan birgalikda qo‘shimcha surishtiruvlar olib bormoqda.
Mazkur voqea mamlakatda giyohvandlikka qarshi kurashning qanchalik jiddiy va dolzarb ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi. Xavfli moddalarning katta partiyasini qo‘lga olish yurt aholisini turli salbiy oqibatlardan himoya qilishda muhim qadam sifatida baholanmoqda.

В Австралии изъято рекордное количество наркотиков
На территории Австралии успешно проведена очередная крупная операция в рамках борьбы с преступностью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пограничные войска и правоохранительные органы изъяли одну из крупнейших партий наркотиков в истории страны. По официальным данным, общая стоимость изъятых наркотиков составляет 64 миллиона австралийских долларов.
Эта сумма примерно равна 41,8 миллионам долларов США, а общий вес изъятых веществ составляет почти 900 килограммов. Этот показатель является новым рекордом для Австралии.
В заявлении полиции говорится, что в настоящее время проводится масштабное расследование уголовного дела, связанного с попыткой ввоза в страну амфетаминовых наркотиков через штат Новый Южный Уэльс. В заявлении это событие охарактеризовано как «один из крупнейших наркопреступлений в истории Австралии».
По данным правоохранительных органов, наркотики были спрятаны специальным образом. Вещества были помещены в контейнеры, замаскированные под пружинные бульоны, и пытались остаться незамеченными по внешнему виду.
По мнению следователей, за этим преступлением может стоять международная организованная преступная группа. По этой причине австралийская полиция совместно с международными партнёрскими организациями проводит дополнительные расследования.
Это событие ещё раз показало, насколько серьёзной и актуальной является борьба с наркотиками в стране. Изъятие крупной партии опасных веществ рассматривается как важный шаг по защите населения от различных негативных последствий.