Rossiya Donetsk orqali o‘t ochishni to‘xtatishni taklif qildi
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushda yangi burilish yuz berishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff Fox News telekanaliga bergan intervyusida Moskva Kiyevga Donetsk viloyati orqali o‘t ochishni to‘xtatish taklifini ilgari surganini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, bu taklif tarixiy ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin, lekin Ukraina uchun qiyin qaror bo‘lish ehtimoli mavjud.
Rossiya tomonining tinchlik kelishuvini taklif qilgani, ayniqsa Donetsk masalasi muhokama qilinayotgani, ukrainaliklar uchun qabul qilinishi murakkab bo‘lishi mumkin. Shunga qaramay, bunday o‘zgarishlarga hali hech kim erishmagan.
Bu esa AQSH prezidenti Donald Trampning shaxsiy kuchli xarakteri hamda urushni tugatish va insonlarning halok bo‘lishiga barham berish istagini ko‘rsatadi. Uitkoff urushning oxiriga yaqinlashilayotgani haqida umid bildirdi.
Shuningdek, u bu hafta Nyu-Yorkda Ukraina vakillari bilan uchrashuv o‘tkazishni rejalashtirayotganini ta’kidladi. Uchrashuv muhim signal bo‘lib, Rossiya bilan ham har kuni aloqalar davom etmoqda.
Bu jarayon Rossiya va Ukraina prezidentlari o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bilan yakunlanishi mumkinligi aytildi. Shunday qilib, mojaroning kelajagini belgilovchi yangi qadamlar tashlanmoqda.
Agar taklif amalda samara bersa, u tinchlik yo‘lida katta diplomatik muvaffaqiyat sifatida tarixga kiradi. Ukraina tomoni esa bu taklifga qanday javob berishini jahon siyosati diqqat bilan kuzatmoqda.

Россия предложила прекратить огонь через Донецк
Специальный представитель президента США Стив Уиткофф в интервью телеканалу Fox News сообщил, что Москва предложила Киеву прекратить огонь через Донецкую область. По его словам, это предложение может иметь историческое значение, но для Украины это может быть трудным решением.
Предложение российской стороны о мирном соглашении, особенно обсуждение вопроса Донецка, может быть сложно принять украинцам. Тем не менее, пока никто не достиг таких изменений.
Это также показывает сильный характер президента США Дональда Трампа и его желание закончить войну и прекратить гибель людей. Уиткофф выразил надежду на приближение конца войны.
Кроме того, он отметил, что на этой неделе планирует провести встречу с представителями Украины в Нью-Йорке. Встреча станет важным сигналом, при этом ежедневные контакты с Россией продолжаются.
Сообщается, что этот процесс может завершиться двусторонней встречей президентов России и Украины. Таким образом, предпринимаются новые шаги, определяющие будущее конфликта.
Если предложение окажется эффективным на практике, оно войдет в историю как большой дипломатический успех на пути к миру. Мировая политика внимательно следит за тем, как украинская сторона ответит на это предложение.