Primorsk viloyatining Shumniy qishlog‘i yaqinida himoloy ayiği insonga to‘satdan hujum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Viloyat favqulodda vaziyatlar xizmati ma’lumotiga ko‘ra, jabrlangan kishi Kavalerovskiy tuman shifoxonasiga yotqizilgan va uning sog‘ligi hozirda barqaror holatda nazorat qilinmoqda. Mazkur hodisa bug‘doy teruvchi va ayiğning to‘satdan uchrashuvi natijasida yuzaga kelgan.
Yirtqich hayvon insonni ko‘rib, hayrat va qo‘rquv his qilgan holda tez orqaga qaytgan. Bu voqea mahalliy aholi va yaqin qishloqlardagi sayyohlar orasida katta e’tibor uyg‘otdi.
Himoloy ayiği katta va kuchli hayvon bo‘lib, asosan o‘rmon va tog‘ vodiylarida yashaydi. Bunday to‘satdan hujumlar hayvon o‘zini himoya qilayotganda yoki xavf sezganda yuz beradi.
Shu sababli mahalliy aholi va sayyohlarga ayiqlar yashaydigan hududlarga ehtiyotkorlik bilan kirish, xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish tavsiya etiladi. Mutaxassislar aytishicha, ayiqlar bilan to‘satdan uchrashuvlar hayvonlarda qo‘rquv va stress holatini yuzaga keltirishi mumkin.

В Приморске медведь-гигант напал на человека
Вблизи села Шумный Приморского края гималайский медведь внезапно напал на человека. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным службы чрезвычайных ситуаций края, пострадавший был госпитализирован в больницу Кавалеровского района, его состояние в настоящее время стабильно и находится под контролем. Этот инцидент произошёл в результате неожиданной встречи комбайнёра и медведя.
Хищное животное, увидев человека, испугалось и быстро отступило. Это событие вызвало большой интерес среди местных жителей и туристов из близлежащих деревень.
Гималайский медведь — крупное и сильное животное, которое в основном обитает в лесах и горных долинах. Такие внезапные нападения происходят, когда животное защищается или чувствует угрозу.
Поэтому местным жителям и туристам рекомендуется с осторожностью заходить в районы обитания медведей и строго соблюдать правила безопасности. По словам специалистов, внезапные встречи с медведями могут вызвать у животных страх и стресс.
Поэтому соблюдение осторожности в естественной среде — одно из важнейших правил. Этот инцидент широко освещался в прессе, что повысило бдительность местного населения в районах обитания медведей.