Turkiya Isroil bilan barcha savdo aloqalarini to‘xtatdi
Turkiya tashqi ishlar vaziri Hoqon Fidan Anqara Isroil bilan barcha iqtisodiy va savdo aloqalarini to‘liq to‘xtatganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, mamlakat havo hududi Isroil samolyotlari uchun yopiq bo‘ladi. Vazirning ta’kidlashicha, turk kemalari bundan buyon Isroil portlariga kira olmaydi.
Parlament yig‘ilishida so‘zlagan Hoqon Fidan Isroilning G‘azo sektori, Livan, Yaman, Suriya va Eronga qarata amalga oshirgan harbiy zarbalari xalqaro hamjamiyatga qarshi terror hujumi ekanini bildirdi. Bu harakatlar mintaqaning xavfsizligiga jiddiy tahdid solmoqda.
2024-yil may oyida Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on Isroil bilan savdo munosabatlarini G‘azo urushi sabab to‘xtatganini e’lon qilgandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2023-yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 6,8 milliard dollarni tashkil etdi va uning 75 foizi Turkiya eksportiga to‘g‘ri kelgan.
Isroil matbuotida oxirgi paytlarda turk portlari Isroilga aloqasi yo‘qligini va harbiy yoki xavfli yuklarni qabul qilmasligini tasdiqlovchi sertifikat talab qilinayotgani haqida xabarlar berildi. Shuningdek, 2023-yilning 13-noyabrida Erdo‘g‘on Turkiyaning Isroil bilan diplomatik munosabatlarini rasman to‘xtatganini e’lon qilgan edi.
Anqaraning ushbu qat’iy qarori ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqdi va mintaqaning geosiyosiy holatida katta o‘zgarishlarga sabab bo‘lmoqda.

Турция приостановила все торговые связи с Израилем
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан объявил, что Анкара полностью прекратила все экономические и торговые связи с Израилем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, воздушное пространство страны будет закрыто для израильских самолетов. По словам министра, турецкие корабли больше не смогут заходить в израильские порты.
Выступая на заседании парламента, Хакан Фидан заявил, что военные удары Израиля по сектору Газа, Ливану, Йемену, Сирии и Ирану являются террористической атакой против международного сообщества. Эти действия представляют серьезную угрозу безопасности региона.
В мае 2024 года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил о приостановке торговых отношений с Израилем из-за войны в Газе. По официальным данным, в 2023 году объем товарооборота между двумя странами составил 6,8 миллиарда долларов, из которых 75 процентов приходилось на турецкий экспорт.
В израильской прессе недавно сообщалось, что турецкие порты требуют сертификаты, подтверждающие отсутствие связи с Израилем и отказ от приема военных или опасных грузов. Также 13 ноября 2023 года Эрдоган официально объявил о прекращении дипломатических отношений Турции с Израилем.
Жесткое решение Анкары вывело отношения между двумя государствами на новый уровень и вызвало значительные изменения в геополитической ситуации региона.