AQSh prezidenti Donald Tramp Mehnat kuni munosabati bilan amerikaliklarni tabriklab, Pensilvaniyadagi McDonald’s restoranida ishlash tajribasini sinab ko‘rdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Suratda Tramp oq ko‘ylak va qizil galstukda, ustidan fartuk taqib, avtomobil haydovchilariga tamaddixona oynasidan qo‘l siltayotgani aks etgan. Ushbu holat uning oddiy fuqarolar orasida ham faoliyat yuritishi mumkinligini ko‘rsatadi.
2024-yil oktyabr oyida Tramp hali prezidentlikka nomzod bo‘lgan paytda Fistervil shahridagi McDonald’sda yarim soat davomida xizmat ko‘rsatdi. U bir necha porsiya qovurilgan kartoshka tayyorladi va mehmonlarga o‘z hisobidan buyurtmalar berdi.
Tramp ishlash jarayonidan mamnun bo‘lib, kelajakda yana shunday tajribalarni sinab ko‘rishni maqsad qilganini bildirdi. Mehnat kuni AQShda har yili sentyabr oyining birinchi dushanbasida nishonlanadi.
Bu bayram 1882-yilda Nyu-Yorkda o‘tkazilgan birinchi parad bilan boshlangan. 1887-yilda Oregon shtatida sentyabr oyining birinchi dushanbasi rasmiy dam olish kuni deb e’lon qilindi va 1894-yilda Kongress tomonidan butun mamlakatda Mehnat kuni sifatida tan olindi.
Trampning McDonald’sda ishlash tajribasi nafaqat uning shaxsiy faoliyati, balki Mehnat kuni bayramiga oddiy va samimiy yondoshuv sifatida baholanmoqda. Bu voqea prezidentning xalq bilan yaqin aloqada bo‘lishga intilishi va ommaviy muhitda o‘zini sinab ko‘rishiga yaqqol misol bo‘lib xizmat qiladi.

Дональд Трамп работал в McDonald's в День труда
Президент США Дональд Трамп поздравил американцев с Днем труда и попробовал себя в работе в ресторане McDonald's в Пенсильвании. Об этом сообщает Zamin.uz.
На фото Трамп в белой рубашке и красном галстуке, с фартуком, машет рукой водителям автомобилей из окна закусочной. Этот момент показывает, что он может работать и среди обычных граждан.
В октябре 2024 года, когда Трамп еще был кандидатом в президенты, он проработал полчаса в McDonald's в городе Фистервилль. Он приготовил несколько порций жареного картофеля и оплатил заказы гостей из собственного кармана.
Трамп остался доволен процессом работы и заявил, что в будущем намерен попробовать подобный опыт снова. День труда в США отмечается ежегодно в первый понедельник сентября.
Этот праздник начался с первого парада, проведенного в 1882 году в Нью-Йорке. В 1887 году в штате Орегон первый понедельник сентября был объявлен официальным выходным днем, а в 1894 году Конгресс признал этот день Днем труда по всей стране.
Опыт работы Трампа в McDonald's оценивается не только как его личная деятельность, но и как простой и искренний подход к празднованию Дня труда. Это событие служит ярким примером стремления президента быть ближе к народу и проверять себя в массовой среде.