Janubiy Koreya tarixida ilk bor sobiq prezidentning turmush o‘rtog‘i rasmiy ayblanib, hibsga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning sobiq prezidenti Yun Sok Yolning rafiqasi Kim Gon Hi 2025 yil 12 avgustdan beri tergov hibsxonasida saqlanmoqda. Hozircha unga rasmiy ayblov qo‘yilmagan bo‘lsa-da, ayblov e’lon qilinsa, u olti oygacha qamoqda qolishi mumkin.
Yun Sok Yol ilgari davlat to‘ntarishini tashkil etishda ayblanib hibsga olingan edi. Yaqinda, 29 avgustda, maxsus prokuror sobiq bosh vazir va vaqtincha prezident vazifasini bajaruvchi Xan Doksuga ham rasmiy ayblov e’lon qildi.
Bu holat mamlakatda siyosiy jinoyatlar va korrupsiyaga oid yangi bosqichni anglatadi. Maxsus prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, Kim Gon Hi tergov davomida besh marta so‘roq qilingan, ammo har safar izoh berishdan bosh tortgan.
Uning ayblari orasida 2009–2012 yillarda Deutsch Motors kompaniyasining aksiyalari bilan bog‘liq firibgarlik, qimmatbaho sovg‘alar qabul qilish va parlament saylovlarida nomzodlarni tanlash jarayoniga noqonuniy aralashish mavjud. Shuningdek, boshqa prokuror sobiq bosh vazir Xan Doksuni qo‘zg‘olonchilarga yordam berish va rasmiy hujjatlarni qalbakilashtirishda ayblamoqda.
Sud uning hibsga olinishi haqidagi iltimosnomani rad etgan, ammo prokurorning ta’kidlashicha, Xan Doksu yuqori davlat lavozimida bo‘lib, noqonuniy harbiy holatni bekor qilish imkoniyatiga ega bo‘lgan va uning harakatlari qonun doirasida bo‘lgan. Bu voqealar Janubiy Koreyaning siyosiy va ijtimoiy hayotida tarixiy ahamiyatga ega.
Mamlakat aholisi va ekspertlar ushbu ishlarni diqqat bilan kuzatmoqda, chunki bu korrupsiya va davlat rahbariyatidagi huquqbuzarliklarga qarshi yangi signal sifatida qabul qilinmoqda.

Бывшая жена президента арестована в Южной Корее
Впервые в истории Южной Кореи официально обвинена и арестована супруга бывшего президента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Супруга бывшего президента страны Юн Сок Ёля, Ким Гон Хи, с 12 августа 2025 года находится под следственным арестом. Пока ей не предъявлены официальные обвинения, но в случае их выдвижения она может оставаться в заключении до шести месяцев.
Ранее Юн Сок Ёль был арестован по обвинению в организации государственного переворота. Недавно, 29 августа, специальный прокурор также предъявил официальные обвинения бывшему премьер-министру и исполняющему обязанности президента Хан Док Су.
Это событие означает новый этап в борьбе с политическими преступлениями и коррупцией в стране. По данным специальной прокуратуры, Ким Гон Хи была допрошена пять раз в ходе следствия, однако каждый раз отказывалась давать показания.
Её обвиняют в мошенничестве, связанном с акциями компании Deutsch Motors в период с 2009 по 2012 годы, получении дорогих подарков и незаконном вмешательстве в процесс выбора кандидатов на парламентских выборах. Кроме того, другой прокурор обвиняет бывшего премьер-министра Хан Док Су в содействии мятежникам и подделке официальных документов.
Суд отклонил ходатайство об аресте Хан Док Су, однако прокурор подчеркнул, что, занимая высокую государственную должность, он имел возможность отменить незаконное военное положение, и его действия были в рамках закона. Эти события имеют историческое значение для политической и социальной жизни Южной Кореи.
Население страны и эксперты внимательно следят за этими делами, поскольку они рассматриваются как новый сигнал в борьбе с коррупцией и нарушениями закона среди руководства государства.